Pratik Yaşamda Chia Tohumu Faydaları

Nane bitki türlerinden olmasının yanı sıra Chia tohumu faydaları oldukça fazladır. Kalsiyum ve protein deposu olurken en etkili besin kaynakları listesinde de bulunur. İçeriğine baktığımızda sodyum, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko vardır. Ayrıca omega 3 yağ asit oranı da yüksektir. Bununla birlikte diyet lifi ve bakır bulunan bu besin kaynağında kuvvetli bir yapı bulunur.

Halihazırda kalsiyum dediğimizde aklımıza süt gelir. Küçük bir kıyaslama yaptığımızda sütten tam altı kat daha fazla kalsiyuma sahip olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Bu demektir ki sadece kalsiyum deposu olması bile büyük bir süper besin olmasını sağlar. Ayrıca yüzde 14 oranında protein içermesi de vazgeçilmez olduğunu gösterir niteliktedir. Peki, tüm bunlarla beraber Chia tohumu faydaları nelerdir acaba?

Süper Besin Chia Tohumu Faydaları Listesi

Kan kolesterol dengesinin düzenlenmesi adına kullanımı yaygındır. Bununla birlikte sindirim ve bağırsak özelinde de yararı fazladır. Düzenli bir şekilde bağırsakların çalışmasına katkısı vardır. Sindirimi kolay hale getirirken diyet durumlarında da yardımcıdır. Buna ek olarak cilt bazında da faydalarını görmek mümkündür.

Chia Tohumu Cilt Faydaları

Gerginlik durumlarına karşı ciltte etkisi yüksektir. Kırışıkları önlerken yaşlanma karşıtı bir etkiyi de bulundurur. Bununla birlikte leke durumlarına karşı da iyi gelir. Bundan dolayı kullanımı yaygın olurken kadın vücudu için rolü daha fazladır.

Chia Tohumu Vücuda Katkısı

Kalsiyumu zengin olan Chia tohumu faydaları arasında kemik ve eklem yapıları ilk sıradadır. Daha güçlü ve dirençli bir vücut yapısını kazandırır. Düzenli kullanımı sayesinde ağrıları geçirir. Metabolizma açısından da yağ yakma oranını yüksek tutar. Özellikle yüksek posa oranına sahip olup düşük kalorisi vardır. Bundan dolayı zayıflama için de kullanımı söz konusu olur. Karın yağı dokusunda azalma olması adına da kullanımı yararlıdır.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Daha ziyade çiğ olarak tüketimi bulunurken farklı formları da vardır. Yoğurt ya da smoothie üzerine çiğ şekliyle ekleyebilirsiniz. Hem iştah kesmesi hem de tüm değerleri sunması adına bu yol etkilidir. Bunun haricinde salatalar üzerine de ilave ederek tüketebilirsiniz. Ayrıca çorba ya da soslar içerisine de baharat olarak koyabilirsiniz. Bu sayede Chia tohumunun faydaları kısa zaman diliminde tesirini gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir