Porselen Tabak Çizikleri Nasıl Geçer?

Çok şık olduğu için beğenerek aldığımız porselen tabak çizikleri nasıl geçer? Maalesef ki bulaşık makinelerinde çoğu zaman bu durumla karşılaşmak mümkün. Bir anda en değer verdiğimiz tabakların çizikler içinde kaldığına şahit oluyoruz. Bununla birlikte elde yıkama sırasında da çiziklerin ortaya çıkması muhtemeldir. Böyle bir durumla karşılaşanlar için harika çözümleri bir araya getirdik.

Porselen Tabak Çiziklerine Karbonat İşlemi

Birçok konuda faydalı olan karbonat kullanımıyla porselen tabaklardaki çizikler tarihe karışır. Hem basit hem de ekonomik bir çözüm arayanlar için oldukça iyi bir seçimdir. İşlemi yapmak için birkaç adımı takip etmek de yeterlidir.

Öncelikle küçük bir kapta 3 çorba kaşığı karbonatla 1 çorba kaşığı suyu buluşturmakla işlem başlar. Ardından burada bir macun kıvamı oluncaya kadar karıştırma işlemi devam eder. Bu macun kıvamını bezle alarak porselen tabaklardaki çizikler ovalanır. Sonrasında birkaç işlemle beraber yıkama ve durulama yaparak çiziklerin geçtiğinin farkına varacaksınız. Birkaç dakika içerisinde çiziklerden kurtulma adına en geçerli yoldur.

Limon Takviyeli Çözüm Yolu

Porselen Çizikler eğer çok derin ve fazla ise limonlu işlem de yapmak mümkündür. İçerdiği asit sayesinde son derece inatçı lekeleri çıkaran limon kullanımı da yaygındır. Halihazırda işlemde yine karbonat kullanımı olurken ovalama işleminde limonun iç kısmından yararlanılır. Bunun için ikiye kesilen limonun yarısını kullanmak da sorunu çözer. Bu işlemlerin sağlık özelinde kişiye herhangi bir zararı yoktur.

Porselen Tabak Çizikleri Geçirme Yöntemi

Çok daha ilginç ve kesin bir çözüm arayanlar için porselen tabak çizikleri nasıl geçer sorusuna yanıt süt olur. Süt ile ısıtılarak temizleme işlemi yaparak tüm tabaklardaki çiziklerin geçmesi söz konusudur. Bu işlem her ne kadar zahmetsiz gibi olsa da daha çok vaktinizi alır. Ayrıca geniş bir tencereye ihtiyaç vardır. Ne kadar büyük olursa o kadar iyi olacak tencerenin içerisine porselen tabakları koyun. Ardından herhangi bir kırılma olmamasına dikkat ederek içerisine süt dökmeye başlayın.

En üstte olan porselen tabağın üstüne gelecek kadar süt ilavesine devam edin. Böylelikle orta ateşte ısınacak olan tencere içerisindeki porselen tabaklardaki çizikler geçecektir. Ancak yine de sütün taşmaması ve tabakların kırılmaması adına kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca 45 dakikalık bir kaynama da temizlik için yeterli olur. Sonrasında hemen ocağı kapatarak porselenleri kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir