Parmak Şişmesi Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Çoğunlukla kadınlarda görülmekle beraber parmak şişmesi farklı nedenlerle ortaya çıkar. Söz konusu yaz aylarının sıcak günlerinde çok daha belirgindir. Bununla birlikte sıvı birikmesinin bir sonucu olurken çeşitli yollarla bu durumunda kurtulmak mümkündür. Halihazırda sıcağın etkisiyle oluşan bu durum için neler yapabilirsiniz? Hemen vakit kaybetmeden süreçlere geçelim.

Parmak Şişmesine Masaj

Her ne kadar zararsız bir durum olsa da parmak şişmesi bir ödem sonucudur. Her zaman için rahatsız edici olabileceği gibi aynı zamanda yüzük sıkışmalarına neden olur. Bunun haricinde gündelik hayatı olumsuz etkileyen bu durumla ilgili tedavi yolu masajdır. Çünkü daha yavaş bir akışından dolayı şişme gerçekleşir. Sonucunda ise daha fazla sıvı akışı olur. Tedavisi ya da geçmesi adına ise parmaklarınızı yukarı doğru tutun. Ardından parmak uçlarınıza basınç uygulayarak masaja başlayın. Bileğinize doğru yavaşça gelerek masajı tamamlayın. Bu işlemi belirli aralıklarla yaparak 5 dakikalık masajlarla parmak şişmesini ortadan kaldırabilirsiniz.

Buz Kullanımı

Masajın yanı sıra isteğe bağlı olarak daha hızlı çözüm için soğutma işlemi de önemlidir. Birkaç  buz koyarak parmaklarınızda büzülme sağlayabilir ve şişmeleri yok edebilirsiniz. Bunun için ise temiz bir havlu kullanımıyla işlemler 15 dakika sürebilir. Hemen parmak şişmesi azalır ve eski hale dönmesini sağlayabilirsiniz. Ardından ılık suyla parmağınızı durulayarak işlemi bitirebilirsiniz.

Parmak Şişmesi Tuzla İlgili Mi?

Halihazırda yüksek tuz tüketimi böbrek ve birçok organda sorun yarattığı gibi parmak şişmesi konusunda da etkilidir. 8 gram tuzun bir litre suyla denk olduğuna baktığımızda fazlası için ödem riski her zaman vardır. Bununla birlikte yine yüksek tansiyon ihtimali de bu fazla tüketimle kendisini gösterir. Mutlak surette uzmanların önerisi ise günlük 6 gram tuzun üzerine çıkmamaktadır. Bu ise daha az tuz ve daha fazla sağlık anlamı taşır. Ancak yine de ülkemizde sağlık konusunda ne kadar adımlar gelse de tuzlu yemek bir gerçektir. Özellikle bu durumu abartmak ise parmaklarda ödem oluşumunu kaçınılmaz hale getirir. Siz ne kadar geçmesini sağlasanız da tekrardan şişme olacağını unutmayın. Bunu yaşamama adına tuz tüketiminize mutlaka dikkat etmelisiniz.

Güneşin Etkisiyle Parmak Şişer Mi?

Aşırı bir güneşe maruz kalmak vücudun tam anlamıyla sorun yaşamasına sebeptir. Bununla birlikte yine parmak şişmesi konusunda da kalınlaşma nedenidir. Ayrıca kan damarlarını genişletme özelinde de güneşin zararları olur. Bunu önlemek adına gölge yerlerde bulunmanızı öneririz. İmkan buldukça su içerek de kendinizi ve parmaklarınızı güneşin etkilerinden koruyabilirsiniz. Bilhassa gezi durumlarında mutlaka planlarınızı da güneşe göre yapmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir