Paris Simgesi: Eyfel Kulesi Gezisi

Paris’in simgesi olan Eyfel Kulesi gezisi sizleri bir medeniyet projesinin içine dahil eder. Halihazırda yılda 7 milyon civarı turistin görmeye çalıştığı bu dev yapıyla ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. Hemen her Avrupalı için görülmesi gerekenler listesinde bulunan Eyfel, ihtişamıyla büyüleyicidir. Ancak şüphesiz ki çok eski bir tarihe sahip olmadığı ve kültürel birikim içermediğini söylemek de yanlış olmayacaktır. Bununla birlikte yine de farklı mimari özellikleriyle devasa şeklini almıştır.

Eyfel Kulesi Bilgileri

Fransa’ya gittiğinizde mutlaka görmek isteyeceğiniz kulenin yapımına 1887 yılının 26 Ocak günü başlamıştır işçiler. 1889 yılının 31 Mart günü tamamlanırken toplamda 2 yıl 2 ay 5 gün süren bir çalışmanın eseridir. Bu açıdan baktığımızda çok uzun uğraşlar ve yıllar almadığı açıktır. Yapım sürecinde ise 3 bin civarı işçinin çalıştığı kayıtlarda vardır. Kule uzunluğu ise 300 metre olmakla beraber toplamda 7.300 ton çelik kullanımı söz konusudur. Ayrıca 18.038 metal kullanımı da bu alanda tektir. Halihazırda Eyfel Kulesi için bazı sanatçıların metal yığını demesi de buradan gelir. En büyük eleştiri kaynağı da şüphesiz ki bu metal ve çelik kullanımıyla ilgilidir. Buna karşın yine de Paris simgesi olmayı başaran bu yapının değerine paha biçilemez.

60 ton boyayla 7 yılda bir tüm unsurlarıyla boyanması gerçekleşir. Buradan yapacağınız ufak bir hesaplamayla günümüze dek 1000 ton civarı boya kullanıldığını anlıyoruz. Boyama işlemleri ise 15 ay gibi bir süre alıyor. Bu boyama işlemlerinde 1500 fırça kullanımı da yine başka bir rekor kaydıdır. Ayrıca Eyfel Kulesi gezisi sırasında da görebileceğiniz gibi boya katmanları vardır. Alt bölümde daha koyu bir kullanımı olurken en üst kata çıkarken açık renk kullanımını göreceksiniz.

Eyfel Kulesi İsmi Nereden Geliyor?

Halihazırda meraklılar için Eyfel Kulesi ismi nereden geliyor acaba sorusu en önemlisidir. Hemen söylemek gerekirse projenin tüm aşamalarını ortaya koyan mühendisin ismi Gustave Eiffel’dir. 8 Milyon Frank bedelle yapımı tamamlanan bu devasa yapının ismi bundan dolayı Eyfel olurken bütçenin önemli bir kısmını bu kişi karşılar. Ancak yine de Fransa Hükümeti bütçesinden destek alma durumu da vardır. Buna karşın yapımı bittikten sonra ilk 6 aylık dönemde 2 milyonu aşkın turistin ziyaret etmesi de tüm maliyetlerin karşılanmasını beraberinde getirir. Bundan ötürü bir para kazanma alanı tanımlaması için de son derece uygundur.

Eyfel Kulesi Yapımı

Yapım süreci oldukça zahmetli olurken bir yandan da eleştiriler devam etmiştir. Değerli Fransız sanatçı ve yazarların bu metal yığını eleştirileri hiç azalmadı. İmza toplama çalışmaları yaparak inşaatın durdurulmasını isteyen Parisliler milyonları buldu. Ancak 20 yıllık bir süre için yapıldığı söylenirken sonrasında daimi hale geldi.

Eyfel Kulesi Gezisi Ne Sunar?

1665 basamak çıkarak zirveye ulaşmanın mümkün olduğu Eyfel Kulesi içerisinde elbette ki asansör kullanımı vardır. Akşam saatlerinde 20.000 ampul ile dev bir ışıklandırma şöleni sunar. Ayrıca Paris’in her bir noktası görmek isteyenler için de tek merkezdir. İdeal bir Paris anısı için mutlaka Eyfel Kulesi gezisi yapmalısınız. Üç platforma sahip olan kule içerisinde belli kısımlar vardır. İlk bölüm 57 metreye kadar gider ve sonrasında 115 metreye ulaşan ikinci platform sizi karşılar. Toplamda 300 metre olmasına karşın üstündeki antenler buna dahil edilmemektedir. En tepesinde önemli dünya kentlerinin hangi yönde olduğunu gösteren tabelalar sizi karşılar. 50 kişilik asansörle buraya çıkış olurken yılın her mevsimi açıktır. Özellikle Paskalya, Noel gibi önemli kutlama günlerinde en yoğun anlarını yaşar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir