Özgürlükçü Bluesky Platformu Nedir?

bluesky sanabanabilgi

2006 yılında son derece özgürlükçü ve sıradışı bir şekilde Twitter ismindeki platformu kuran Jack Dorsey, Bluesky açıklamasıyla gündem yarattı. Son derece hızlı bir şekilde büyüyen Twitter, bugün birçok toplumda en önemli güç konumunda bulunuyor. Sosyal tepkilerin verilebilmesi, özgür ortamın olması ve bilgilerin açığa çıkması adına çokça yarar sağladı. Milyonlarca insanın kullandığı bu dev platform artık Elon Musk’ın elinde. Bununla birlikte geleceğine dair birçok soru işaretleri de var. Çünkü daha kapsayıcı olmak yerine dar ve kişisel hamleleri yapmaya başladı. Özellikle isteklerini hayata geçirme adına platformu kullanması da itici geldiğini söyleyenlerin sayısını yükseltti.

Twitter Korkuları

Tüm Dünya için aslında nabız ölçen bu platformun 44 Milyar Dolar etmesi ise bir kez daha sosyal medyanın gücünü gösterdi. Ancak yine de bu platformun gelecekte ABD merkezli bir kontrol aracı olup olmayacağı merak konusu. Halihazırda birçok konuda ABD Yönetimi ile içli dışlı olan Elon Musk için bu durum şaşırtıcı olmaz. Ancak özgürlükçü ve bağımsız bir platform olma özelliğini kaybetme riski büyük bir sıkıntı. Buna karşın Jack Dorsey, insanları heyecanlandıracak bir açıklamayla geldi. 2019 yılından beri projesi oluşturulan ve kuruluş aşamaları tamamlanan özgürlükçü Bluesky geliyor, dedi. Peki, nedir bu yeni platform?

Bluesky Nedir?

Şirketimiz sadece kuruluş sürecinde etkili olacak diyen Dorsey, birçok bilgiyi de sundu. Herkesin istediği gibi fikirlerini ve duygularını ifade edecek bir yer olacağını belirtti. Ayrıca merkeziyetsiz bir yapı söz konusu olacak. Herhangi bir oluşum, devlet gücü ya da otoriter sistem bulunmayacak.

Şirketlerin ve hükümetlerin kontrol edemeyecek olması da şimdiden platformu cazip kılıyor. Çünkü hemen her sosyal medya platformunda ilk husus kontrolcü yapıdır. Eğer Twitter yönetimi, baskıcı ve sınırlandırıcı olmaya başlarsa kısa zamanda bu platformun daha iyi noktalara geleceği kesin.

Neler Vaat Ediyor?

2023 yılında herkesin Bluesky ismine aşina olacağını bekliyoruz. Gökyüzünün özgürlük anlamından yola çıkarak oluşturduğu bu yeni sosyal medya gücünün neler olacağını hep birlikte göreceğiz. Ancak her geçen gün birçok farklı gücün kontrol etmeye çalıştığı sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisi de yandısanamaz. Bu yolla toplumları baskı altına almak ya da yönlendirmek elbette mümkün. Ayrıca kanalize etme adına da kullanımı yaygın olabilir. Böyle durumlardan bunalan insanların daha fazla özgürlük vaat eden bir platform seçmesi de zor olmayacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir