Online Alışverişte Tüketici Hakları Nelerdir?

Halihazırda online alışverişte tüketici hakları çok bilinmemekle birlikte birçok açıdan hayat kurtarır cinstedir. Günümüzde internet üzerinden gerçekleşen alışverişlerin oranı her geçen gün artıyor. Hem çok daha pratik olması hem de geniş ürün yelpazesi ve indirim olanakları bu durumu sağlıyor. Bununla birlikte ağırlaşan hayat koşullarının etkisi de şüphesiz ki bulunuyor. Ayrıca insanların mağaza dolaşmak yerine hızlıca işlemleri yapıyor olması da bir ayrıcalık. Bu sayede geriye kalan boş vaktini çok daha verimli ve keyifli bir şekilde kullanabilir. Eğer sizde online alışveriş konusunda olumlu düşünüyorsanız tüketici haklarını bilmelisiniz.

Online Alışverişte Tüketici Hakları Mı?

Öncelikli olarak neden bu tüketici hakları var ve önemli? Söz konusu online platformlarda giderek artan bir yapı vardır. Bununla birlikte ürün satışları gerçekleşirken görsel ve videolar üzerinden seçimleri gerçekleştiririz. Ancak çoğu zaman farklı ya da eksik ürün teslimleri olabiliyor. Ayrıca tam anlamıyla sahtekarlık diyebileceğimiz durumlarla karşılaşma oranı da bir hayli yüksektir. Bundan dolayı ilk olarak bilmeniz gereken mutlaka güvenilir siteler üzerinden online alışveriş yapmanızdır. Aksi durumda çok daha uygun fiyatlı diye aldığınız çeşitli ürünlerde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte kalitesi ve güvenirliliği ne olursa olsun online alışverişte tüketici hakları sizlere en büyük güvencedir.

Tüketici Hakları Listesinde Cayma Hakkı

4077 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” özelinde tüm hususlarla ilgili online alışveriş geçerliliği vardır. İnternetten yapacağınız ürün satın almalarda e-ticaret sitelerinin sunması gerekenler vardır. Mutlaka haklarınızı bilerek daha sorunsuz bir şekilde süreçlerinizi yönetmeniz gerekir. İnternet üzerinden gerçekleştirdiğiniz bir alışverişte en büyük güvence ise şüphesiz ki cayma hakkıdır. Tüketici Hakları özelinde TKHK 48/3 maddesi gereğince mal satışlarına ilişkin olarak maksimum süre 30 gündür. Bu süre içerisinde mutlak surette teslim durumu olmalıdır. Ayrıca ürünü aldığınız günden itibaren 14 gün içerisinde iade etme hakkınız vardır. Burada herhangi bir şart ya da koşul bulunmaz. Bir neden sunmanıza gerek olmadan ürünü iade edebilir ve cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Cayma hakkını kullanmanızla birlikte satıcının ücretini iade etmesi için 10 günü vardır. Ürüne ait tüm toplam bedeli bu süre zarfında size geri verir. Aksi durumda online alışverişte tüketici hakları ihlali yapmış olur.

Cayma Hakkı Olmayan Ürünler

Ancak şüphesiz ki her ürün için cayma hakkı yoktur.  Bunlar arasında kişiye özel üretilmiş ve hazırlanmış ürünler başı çeker. Bununla birlikte kozmetik ürünleri ya da mayo, iç çamaşırı gibi hijyen detayına sahip ürünlerde de iade bulunmamaktır. Çoğaltma yapma ihtimali bulunan CD ve yazılım programlarıyla kitap, dergi ürünleri için de geçerlilik söz konusu değildir. Ayrıca bozulma riski taşıyan gıda ürünleri ve mücevherlerde de yine cayma hakkı olmadığını bilmelisiniz.

Fiyatlarda Artış Oranları

Tüketici haklarına dair bir diğer önemli husus artış oranlarıyla ilgilidir. Hiçbir makul gerekçe olmadan döviz artışından ötürü bir ürünün fiyatını artırması söz konusu değildir. Bununla birlikte fahiş fiyat artışlarında hemen online şikayetlerinizi yapabilir, ihbar hakkınızı kullanabilirsiniz. Sonrasında ise satıcı, ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktan kurtulamaz.

Kargo Teslimatlarında Problemler

Mutlaka kargo teslimi sırasında aldığınız ürünü inceleyerek detaylarına bakmalısınız. Kargo teslimine dair onay vermeden önce bunu yaparak sorunsuz olduğunu teyit etmeniz önem taşır. Çünkü kargonuzun zarar gördüğünü düşünüyorsanız hemen iade işlemlerini yaparak kargocuya verebilirsiniz.

Ayıplı Ürünlerde Ne Yapmalı?

Açık ayıplı ürün durumlarında 30 gün içerisinde iade işlemlerini yapabilirsiniz. Burada kasıt ise gömlekte yırtık ya da leke bulunması, bilgisayar malzemelerinde kırık olmasıdır. Ancak gizli ayıplı durumlarda ki tüketicinin hemen fark etmesi mümkün olmayan durumları ifade eder, 2 yıllık iade etme hakkınız vardır. Ürünü kullanmaya başladığınızdan sonra çıkan ayıplı durumlara ilişkin maksimum süre 24 aydır.

Hangi Siteleri Tercih Etmeli?

Söz konusu online alışverişlerde ciddi problemler yaşamama adına güvenilir olmaları önemlidir. Güven damgasına sahip ve tüketicinin korunmasına yönelik mevzuatların yer aldığı siteler idealdir. Olası durumlara ilişkin olarak tüm ayrıntılar bu siteler yer alır. Sorunlara dair nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini de ayrıntılı bir şekilde anlatır. Bundan ötürü işlemlerinizi güvenli, pratik, zahmetsiz ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Hiçbir şekilde bilgi sahibi olmadığınız siteler üzerinden yeni maceralar aramak pek doğru olmayacaktır.

Tüketici Hakem Heyeti Nedir?

Herhangi bir ürünle ilgili sıkıntının çözülmemesi halinde tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz. Satıcının gerekli işlemleri yapmaması ya da isteklerinizi karşılamaması durumunda hemen başvuru yapabilirsiniz. Ancak Tüketici Hakem Heyeti başvurusu için ürün tutarının çok yüksek olmaması gerekir. 10.000 TL gibi tutarlara sahip ürünlerde çözümler için Tüketici Mahkemesi sizleri bekliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir