Olmazsa Olmaz Acil Deprem Uygulamaları

deprem uygulamaları

Binlerce insanı kaybettiğimiz felaketin ardından telefonlarınızda olmazsa olmaz acil deprem uygulamaları nelerdir? Şüphesiz ki deprem bölgesinde bulunmamız ülke olarak önlemler almamızı gerektiriyor. Bununla birlikte hareketle fay hatlarının hemen her gün risk getirdiği de açık. Mutlaka depreme karşı hazırlıklarımızı yapmalıyız. Başta deprem çantası olmak üzere bazı önlemleri almamız şart. Ayrıca deprem yönetmeliğine uygun yapılar inşa etmekle başlayan bir dizi süreçlere de sahip olmalıyız. Bunların dışında telefonumuzda olması gereken bazı uygulamaları sizlerle paylaşacağız. Bu uygulamalar sayesinde deprem anında ve sonrasında iletişim kurabilmek, haberleşmek çok daha yüksek ihtimalli.

AFAD Acil Uygulaması

Akıllı telefonlarda olması gereken uygulamalardan birincisi AFAD Acil olurken çok önemli bir yere sahiptir. Toplanma alanlarına dair bilgiler alabilir, 112 ile iletişime geçebilirsiniz. Bununla birlikte acil çağrı başlatarak enkaz altında olduğunuzu haber verebilirsiniz. Depremlerde çok sayıda insanın günler sonra bile enkazdan sağ çıkabildiğini unutmayalım. Ayrıca 112 Acil Yardım uygulaması da yine bu konuda önemli bir açığı kapatıyor. Çünkü konum paylaşmanıza gerek olmadan da sizlerin nerede olduğunu hemen bu uygulama sayesinde ekipler öğreniyor. Ardından çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşma imkanı ortaya çıkıyor.

Güvendeyim Uygulaması

Söz konusu güvendeyim uygulaması sayesinde önceden belirlediğiniz kişilere konumunuz gidiyor. Burada beş numaraya kadar kaydetme durumu var olurken tıklamanız yeterlidir. Sonrasında nerede olduğunuza dair bilgiler paylaşılırken yine enkaz altındaki kurtarma çalışmalarına katkı sunuyor.

Bridgefy Deprem Uygulamaları

Deprem sırasında hatların kopması ve iletişim kesilmesi söz konusudur. Bundan dolayı internet üzerinden işlemler yapılması pek olanaklı değildir. İnternetin olmaması durumunda bile iletişimi sağlayan bu uygulamayı mutlaka hemen yüklemelisiniz. Bluetooth üzerinden yakınlarınıza ulaşabilir, yakın mesafedeki kişilerle temas kurabilirsiniz. Haberleşmenin son derece önemli olduğu dakikalarda kendiniz ve sizinle birlikte enkaz altında kalan kişileri kurtarabilirsiniz.

Düdük Uygulamaları

Depremlerde çoğunlukla ses duyma çalışmaları yapılırken bu durum hayati öneme sahiptir. Enkaz altında kalan kişilerin seslerini duyabilmek çoğu zaman büyük bir zaman kaybını beraberinde getirir. Sesinizi duyurma imkanı her zaman için olmayabilir. Böyle durumlarda kolayca ses verebilme adına düdük uygulamalarını da mutlaka indirmelisiniz. Bu sayede kolaylıkla yaşadığınıza dair bir ipucu vermiş olursunuz. Arama kurtarma ekiplerinin saatlerce ses alabilmek için sessizlik içerisinde beklediğini hesap edersek kurtulmanızı tek başına bile sağlayabilir. Başta “düdüğü” olmak üzere çeşitli uygulama alternatifleri yer alır. Var olan bu deprem uygulamaları hemen herkesin telefonunda bulundurması büyük bir faydayı sağlayacaktır. Her ne kadar böyle acı dolu süreçler yaşamak istemesek de felaket senaryolarına hazır olmanın yararı büyüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir