Nobel Edebiyat Ödülünün Sahibi Ernaux Kimdir?

nobel edebiyat ernaux

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi çerçevesinde Nobel Edebiyat ödülü sahibini buldu. 82 yaşındaki Annie Ernaux’u seçen jüri, söz konusu çalışmalarla ilgili açıklamalar yaptı. Gallimard Yayınevi yazarı olmasının ötesinde eserlerinde vurguladıklarıyla dikkat çekiyor Fransız yazar. Bununla birlikte diğer ödüllerin sahipleri de açıklanırken İsveç Kraliyet Ailesi ve Devlet yetkileri hazır bulundu. Peki, Nobel Edebiyat sahibi Ernaux kimdir?

Aşkın Kadını Ernaux

1940 yılının 1 Eylül günü dünyaya gelen Annie Ernaux, işçi sınıfından bir ailenin çocuğudur. Asıl ismi Annie Duchesne olmakla beraber Normandiya kasabasında büyüyen Fransızlar arasındadır. Sonrasında Katolik okuluna girerek dini eğitimler alır. Ardından Bordeaux Üniversitesi edebiyat öğrenimini tamamlar. 1964 yılında ise hayatımın aşkı dediği Philippe Ernaux ile evlenir. Ancak tarihler 1985 yılını gösterdiğinde bu evlilik biter. Geriye ise iki oğlu ve çok sayıda kitabı kalır.

Ernaux Edebiyatı

Sürrealizm üzerine tez hzırlaması ve sonrasında da kitaplarında farklı konuları işlemesiyle dikkat çeker. En beğendiği yazarlar ise Proust, Flaubert, Albert Camus ve Sartre olurken düşünce dünyasını şekillendirir. Otobiyografi türündeki eserlerinde daha ziyade sınıf egemenliği üzerinde durur. Ayrıca aşk tutkusunu anlattığı kitapları da çokça beğeni alır.

Yazmak Politiktir!

Fransız toplumu içerisindeki kadın kimliği üzerine yazdıkları ise hem beğeni hem tepki çeker. Her daim yazmanın politik olduğunu savunan Nobel Edebiyat ödülünün sahibi, bunu mücadele gibi görür. Toplumsal konulara değinmesi, insanları bilinçlendirmeye çalışması da buradan gelir. Adeta dil ve kalemini bir “bıçak” gibi kullanmasıyla kendisini gösterir. Bu sayede en bilinen seseri olan “The Years” ortaya çıkarken uluslararası başarılar kazanır.

Nobel Edebiyat Ödülü

Annie Ernaux, kadın kimliği üzerinde birçok farklı görüşler beyan eder. Hem yoksul hem de hırslı olmanın verdiği güçle, kadınların bireyselleşmesi gerektiğini savunur. İkinci sınıf insanlar yerine konmayı reddeder. Sınıf eşitsizliklerinde tüm ırkçı dayatmalara karşı çıkar. Ayrıca eşitsizliklerle ilgili de tutarlı bir yaşam sunar. Söz konusu açıklamalarda yazarın, “kişisel hafızanın köklerine inmesi ve aynı zamanda kolektif kısıtlamaları keşfetme cesaretinin altını çizer jüri.

Toplumda Kadın Rolü

Kadınlarla ilgili olarak neler olabileceğini ve olması gerektiğini detaylıca ortaya koyan Fransız yazar Ernaux, birçok esere sahiptir. Bir öğrencisinin kürtaj olayı yaşamasına dair hemen eser ortaya koyar. Bunun gibi evli bir adamla yaşadığı ilişkiyi de yine eserinde işler. Kadının toplumsal saygınlığı, yeri, anlamı üzerine birçok yazısı da vardır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir