Neden Kırmızı Aşk Rengi Araştırması!

kırmızı aşk sanabanabilgi

Kişiyi hem fiziksel hem de ruhsal anlamda etkilemesinin ötesinde kırmızı aşk rengi midir? Duygularımızı ve algılarımızı renklerin etkilediği aşikardır. Bununla birlikte kişilerin tercih ettiği renklerin psikolojik yansımaları bulunur. Söz konusu birçok araştırma ise renklerin taşıdığı güçleri ortaya koyar. Bununla birlikte kışkırtıcı olmayı her daim başaran kırmızı rengin aşk ve şehvet anlamını taşıması kaçınılmazdır. Ancak çok daha fazla anlama sahip olduğunu da bilmelisiniz.

Kırmızı Rengin Etkisi

Halihazırda kırmızı rengin insan üzerindeki etkisi fazladır. Bunun ilk ana nedeni ise uzun dalga boyuna sahip olmasıdır. Çünkü bu sayeden en görünür renklerden birisidir. İnsanın dikkatini çekme ve varlığını belirtme adına kırmızının tarifsiz gücü vardır. Ayrıca uyarma açısından da yine üstündür. Kırmızının canlı olması da psikolojik açıdan kişinin tahrik olmasını beraberinde getirir. Diğer renklerle kıyasladığımızda hem mavi hem de yeşil için huzur verici diyebiliriz. Ancak kırmızı tam anlamıyla kışkırtıcı renklerin başında gelir.

Kırmızı Renk Araştırmaları

Birçok farklı araştırmaya baktığımızda da kırmızı rengin heyecanla doğrudan bir ilişkisi olduğunu görürüz. Çünkü fiziksel açıdan da yüksek kan basıncı, gelişmiş metabolizma, kalp hızında artış ve solunum hızında yükselişe neden olur. Kişinin enerji seviyesi doğrudan yükseltir.

Metabolizma özelindeki yaptıkları ise birçok yemek zincirinin kırmızıyı kullanmasını beraberinde getirir. Çünkü iştah açıcı yönü bulunması da çok daha fazla ürün satın alınmasını sağlar. Satışların artması konusunda aslında en büyük yardımcıdır kırmızı. Peki, kırmızının tutkuyla bağı nedir?

Kırmızı Aşk Rengi Mi?

2008 yılında gerçekleşen ilk araştırmalarda kırmızı aşk rengi mi sorusu çok ön plandaydı. O zamanlardan beri süregelen çalışmaların neler sağladığını görmek çok daha zor değil. Söz konusu araştırmada bazı erkeklere kırmızı gömlekli bir kadın gösterildi. Diğer erkek grubuna ise mavi gömlekli kadın gösterildi. Aynı kadının bir kırmızı gömlek giymesi, bir mavi gömlek giymesi sonuçları herkesi şaşırttı. Çünkü kırmızı gömlekle çıktığı sahnedeki erkekler, kışkırtıcı ve çekici buldu kadını. Ancak mavi gömlek giyerek çıktığında ise erkeklerin cinsel anlamda hiçbir isteği yoktu.

Erkeklere Çekici Gelen Kırmızı

Eğer erkeklere karşı çekici görünmek istiyorsanız kırmızı renkli kıyafetlerin giymeniz kaçınılmaz bir gerçektir. Tutku ve arzulara da hitap etmesiyle birlikte kırmızı aşk rengi mi sorusuna cevap da gelmiş oldu. Tam anlamıyla şehvet rengi olan kırmızının erkekler üzerindeki etkisi çok daha fazladır. Dudak rujları için bile kırmızı rengin hedef için en iyisi olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Bunun dışında çanta, saat ya da diğer aksesuar ürünlerinde de kırmızının etkisi söz konusudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir