Müzik Dinlemenin Faydaları Neler?

Uzmanlar müzik dinlemenin faydaları özelinde geniş kapsamlı bir araştırma ortaya koydu. Buna göre sevdiği şarkıları dinleyerek kişinin kendisini iyileştirmesi söz konusu. Özellikle düzenli ve sistemli bir çabanın sonucunda duygusal tepkimelerle iyileşme kanıtlandı. Hemen herkesin bildiği müzik ruhun gıdasıdır sözünü destekleyen araştırmayı sizler için derledik.

Müzik Dinlemenin Tarihi

Çok eski yıllardan beri süregelen müzikle iletişim insanı bambaşka yerlere taşımıştır. Baktığımızda Yunan mitolojisinde müzik ile sağlık paralel ilerler. Apollon’un çalgı aletiyle insanları iyileştirme çabasında olması da bunu destekler. Özellikle moral ve neşe kaynağı bir durum ortaya çıkar. Keza Antik Çağ içerisinde müzikle tedavinin olduğuna dair bilgiler bulunuyor. Ayrıca yine Farabi ve İbni Sina gibi önemli bilim insanları da müziğin bu yönünden yararlanmayı sürdürmüştür. Peki, müzik dinlemenin faydaları neler?

Müzik Dinlemenin Faydaları Listesi

Halihazırda müzik bir ruh gıdası olarak tanımlanırken neleri etkilediğini günümüzde bulmak mümkündür. Herhangi bir şarkı melodisiyle bile insanın içerisinde kıpırdamalar gerçekleşir. Sonrasında bir enerji yüklemesi yaparken endorfin salgılanmaya başlar. Ayrıca duygusal tepkimeleri tetiklemesi de buradan gelir. Bu sayede kişinin duygular arası geçişinde de müzik türleri etkili olur. Pop, arabesk ya da rap dinleyen insanların farklı ruh hallerinde olması da aslında müziğin gücünü gösterir. Bununla birlikte müzik dinlemenin faydaları arasında ilk sırada ağrı kesici etkisi gelir. Çünkü tam anlamıyla ağrıları hafifletme yönü bulunur. Psikolojik nedenlerle ortaya çıkan stres ağrıları ise tam anlamıyla geçer.

Bağışıklık Sistemine Etkisi

Müzik dinlemenin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi gelir. Burada araştırmaya konu olan durumlarda günlük süre ise 15 dakikadır. Bir kişinin 15 dakikalık müzik dinlemesiyle hücrelerde çoğalma sağladığı kanıtlanmıştır. Böylelikle çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olunması söz konusudur. Hastalıklara karşı korunma adına da hemen bir müzik açabilir, keyfinize bakabilirsiniz. Sanat yapma amacıyla da yine kendinize iyi gelebilirsiniz.

Müzik Dinlemenin Psikolojik Etkileri

Halihazırda müzik dinlerken kişinin gerçek hayattan ve düşüncelerden kopması söz konusudur. Bunun getirdiği en büyük artı ise ruhsal huzurdur. Ayrıca müzik dinleyerek bir terapi seansı oluşması da mümkündür. Kişinin ruh sağlığını koruması ya da iyileştirmesi adına sevdiği şarkıları dinlemesi son derece değerlidir. Daha mutlu olacağını ve kendisine karşı da iyi duygular besleyeceğini araştırmalar ortaya koyuyor.

Müzik eğitimi alınması ise düşünme kapasitesini büyük oranda etkiler. Daha farklı açılardan olaylara bakabilme müzikle beraber gelir. Buna ek olarak hafızayı geliştirmesi de söz konusudur. Dikkati arttırması ve kolay öğrenmeyi mümkün kılması da müziğin faydalarındandır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir