Mitolojik Hikayelerin Odağındaki Kazdağları Gezisi

kazdağları gezisi

Balıkesir’in Edremit ilçe sınırlarında bulunan Kazdağları gezisi birçok açıdan değerlidir. Halihazırda temiz havası ve baş döndüren yeşillikleriyle tanınır. Türkiye’nin en iyi havasını solumak isteyenler için ilk adrestir. Bununla birlikte Çanakkale ve Balıkesir illeri arasındaki bu özel bölgenin tarihi dokusu da bulunur. Ülkenin çeşitli kentlerinden gelmenin mümkün olduğu bu doğa harikası içerisinde 800 civarı farklı bitki türü bulunur. Bin yıllık ağaçlarıyla dev bir alanda hakimiyet kuran doğanın gücünü de görebilirsiniz.

Kazdağları Gezisi Ulaşımı

Sadece burada bulabileceğiniz Kaz Dağı göknarı kozalakları özel bir aromaya sahiptir. Karaçam, kayın ve meşe ağaçlarıyla kaplı yol boyunca şelaleden gelen su seslerini dinleyebilirsiniz. Bunun için ise ulaşım seçeneklerine hemen göz atabilirsiniz. Son yıllarda adını duyurmasıyla beraber çeşitli tur organizasyonlarıyla gelebilmek söz konusudur. Zeytinli köyüne kadar geldikten sonra buradan minibüslerle Kazdağları çıkışı başlar. Milli Park bölgesinde giriş ücreti bulunurken çeşitli sosyal tesis imkanları da vardır. Daha hızlı bir ulaşım için ise Balıkesir Koca Seyit Havalimanını tercih edebilirsiniz. Özellikle Ankara ve İstanbul için seferlere sahiptir. 1 saatlik uçuşla geldikten sonra 45 kilometrelik kara yolculuğuyla ulaşabilirsiniz.

Hasanboğuldu Şelalesi’nin Hikayesi

Sahil kesiminde Kazdağları otelleri bulunmakla beraber meşhur Hasanboğuldu Şelalesi en önemli yerdir. Burada harika bir doğa manzarası sizi karşılarken aynı zamanda da acıklı bir hikâyeye sahiptir. Zamanında Hasan adında bir köylü, Emine isimli genç kıza âşık olur. Ancak aileler arasında uyuşmazlık olduğu için bu işin olması zordur. Sonrasında Emine’nin babası, Hasan’ın kendilerine 60 kilogram ağırlığında bir çuvalı taşımasını ister. Aslında bu bir meydan okuma olduğu için Hasan kabul eder. Aşağıdan tepeye taşıyacağı bu yük sonrasında âşık olduğu kadına kavuşacaktır. Ancak bu yük taşıma sırasında bir anda Hasan, kaybolur. Şelale yakınlarında elbisesi bulunurken boğulduğu izlenimi ortaya çıkar. Bir daha asla kendisinden haber alınamaz. Bunun üzerine ise Emine, kendisini hemen yanındaki Çınar ağacına asar.

Günümüzde bu acıklı hikâyenin etkisiyle buradaki şelalenin adı Hasanboğuldu olur. Ayrıca hemen yanında duran Çınar ağacı da mevcuttur. Emine ağacı olarak kabul görürken büyük bir aşkın geride bıraktıklarıdır. Sabahattin Ali’nin bu olayla ilgili şiirini de hemen burada okuyabilirsiniz. Nereden geliyor bu anlamlı isimler için aşk belki de en gerçekçi ve güçlü yanıt oluyor.

Kazdağları Milli Parkı Noktaları

Halihazırda Kazdağları gezisi sırasında Sütuven Şelalesi de çokça talep görür. Bunun haricinde Şahinderesi Kanyonu, Zeus Altarı son derece etkileyici manzaralara sahiptir. Ayrıca Sarıkız Türbesi, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi de vardır. Ancak çok geniş bir coğrafyada olduğu için hepsini gezmek aslında çok daha mümkün değildir. Bundan dolayı nereden Kazdağları’na geldiğiniz son derece önem taşır. Adatepe ve Yeşilyurt köyleri önemli bir basamak olurken aynı zamanda çok daha üst noktalara çıkmak da mümkündür.

Kazdağları Zeus Hikayesi

Kazdağları diğer adıyla İda Dağı olarak geçer ve mitoloji açısından son derece değerlidir. Çünkü İlyada Destanı hikayesinde Zeus ile Kazdağları arasındaki büyük bağlam halen geçerliliğini korur. Anlatıya göre Truva Savaşı sırasında Zeus burada yaşamış ve savaşı yönetmiştir. Ayrıca Zeus ile Hera arasındaki büyük aşk da bu dağ üzerinde başlamıştır. Birçok önemli olayın burada olması da kutsallık getirir.

One Reply to “Mitolojik Hikayelerin Odağındaki Kazdağları Gezisi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir