Miraç Kandili Hakkında Bilinmesi Gerekenler

miraç kandili

“Üç Aylar” içerisinde yer alan Recep ayının yirmi yedinci gecesi Miraç Kandili, mucizevi olaylar silsilesine sahiptir. İslam çerçevesinde kutsal olmasının yanı sıra en verimli günlerdendir. Hem İsra Hem de Miraç mucizelerinin yaşandığı bu gece, Müslümanların ibadetlerine önem verdiği nadide zamanlar arasındadır. Peki, Miraç gecesinde neler yaşandı?

Miraç Kandili Olayları

Miraç ile ilgili gelişmeler iki sure içerisinde kendisine yer bulur. Bunlardan birisi İsra Suresi olurken Hazreti Muhammed’in bir gecede Mekke’den Kudüs’e yolculuğu anlatılagelir. Diğeri ise Necm Suresi içerisinde belirtilen Kudüs’ten Göklere uzanan yolculuğudur. Böylelikle Allah, Alemlere Rahmet olarak gönderdiği elçisi ile buluştu. Son derece yüce bir gece olmasının birçok anlamı da vardır. Bunlardan bir tanesi şüphesiz ki namazın farz olmasıdır. Evet, beş vakit namazın farz kılındığı an Miraç olayıdır. Ayrıca Bakara Suresi’nin son iki ayeti ki amenerrasulü, olarak bilinir, bu gece indi.

Miraç Gecesi Müjdesi

İnsanlara ilişkin yaşam hakkı ve şerefin korunmasına yönelik düsturların belirlenmesi de yine bu gece gerçekleşti. Bununla birlikte miraç gecesi müjdesi çokça değerlidir. Bu gece, Allah’a şirk koşmayan tüm insanların bağışlanacağı bizzat Hz. Muhammed’e bildirildi. Bundan ötürü Allah’ın Resulü için Miraç bir başka değere sahip kandil gecesidir. İnsanların bu gece bol bol dua etmesi ve istiğfarda bulunması da buradan gelir. Özellikle namazın farz kılınmasından ötürü varsa nafile namazların bu gece çokça yapılması da önemlidir.

Miraç Gecesi Neler Yapılmalı?

İslam inancında en önemli birkaç gece arasında bulunan Miraç Kandili gecesinde ibadetler geçirmek en iyisidir. Diğer kandillerden ayıran başlıca husus ise Hz.Peygamber’in gözümün nuru olarak buyurduğu namazdır. Bundan dolayı mutlaka nafile namazlar kılmak ve kazaları tamamlamak son derece uygundur. Kişinin yorulması ya da gece boyu devam etmesini sağlayacakları ise İslam alimleri sıralamıştır. Buna göre kişinin nafile namazlar kılması, yorulma halinde ise oturarak salavat getirmesi uygun kabul görür. Böylelikle kişi hem dinlenir, hem de ibadete devam eder. Namaz kılmasıyla birlikte kişinin Kur’an okuması da gerçekleşir. Ayrıca Allah’a yönelmesi ve tam teslimiyet içinde olması da yine namazın sağladıkları arasındadır. Bunların haricinde oruç tutması ve sadakalar sunması da yine Miraç kandili gecesini güzel geçirmesine vesiledir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir