Minimalist Alışveriş Nasıl Yapılır?

minimalist alışveriş sanabanabilgi

Halihazırda ekonomik verilerin iç açıcı olmaması nedeniyle de minimalist alışveriş nasıl yapılır sorusu büyük önem kazandı. Bununla birlikte alışverişlerinizde yapacağınız tercihlerinizle aslında yaşamınızı doğrudan etkiliyorsunuz. Özellikle bilinçsiz tüketim ya da “sadecelik” alışveriş kavramları bu konuda büyük sorunları beraberinde getiriyor. Elbette ki her ürünü istediğiniz gibi satın alabilir, kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak tüketim çılgını olmama adına bazı kuralları benimsemeniz gerekir. Bu sayede çok daha huzurlu ve kolay bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

Minimalist Yaşam Anlayışı

Hayatınızı daha pratik ve yaşanabilir kılma adına yeni model minimalist çizgidir. Dilimizdeki karşılığına baktığımızda daha sade bir yaşamdan söz edebiliriz. Bununla birlikte evimize ya da kendimize aldıklarımızla bir hayat kurmadığımızı da öğreniriz. Özellikle devamlı daha iyisini ve daha fazlasını alma isteğinizi törpülemenizi sağlar.

Kalabalık bir ev düşündüğümüzde neler hissediyoruz? Her yerin eşyalarla kaplı olması kişiye asla huzur vermez. Her ne kadar cazip gibi gelse de her gün tam anlamıyla bir karmaşa içerisinde kalırsınız. Bundan dolayı da asla huzurlu ve rahat hissetmek söz konusu olmaz. Hayatınızı “etrafı toplamak” ile geçirmemek adına minimalist düzene geçmeye karar verebilirsiniz. Bu sayede belli depolama alanları sizlere yeterli gelecek. Daha az eşya alma adına minimalist alışveriş nasıl yapılır?

Minimalist Alışveriş Nedir?

Öncelikli olarak daha az eşya alma sürecidir. Bununla birlikte kişilerin alışveriş yaparken kendilerine sormaları gereken bazı sorular vardır. Bunlardan birincisi gerçekten ihtiyacım var mı, olur. Evet, gerçekten insanların birçoğu ihtiyaç dışı alışveriş yaparak kendisini zora sokuyor. Hem ekonomik hem de yaşamsal açıdan türlü türlü risklere giriyor. Ancak buna hiç gerek olmadığını bilmek çok daha kolay olmuyor. Hayat çok zor diyenlerin aslında yaşamı zorlaştırma konusunda çok daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Alışveriş yapmadan önce de tüm dolaplarınıza bakabilir, nelere sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Bu sayede de belki de bambaşka eşyalarınızı bulabilirsiniz. Özellikle giyim dolaplarında yapacağınız bu basit ve hızlı tur sayesinde gereksiz ürünler almaktan vazgeçebilirsiniz. Söz konusu minimalist yaşam tarzına uygun alışveriş serüveniyle önemli bir bütçe birikimi de yapabilirsiniz. Sonrasında yatırımlarınızda kullanabilir, alışverişlerinizi daha farklı şekillerde gerçekleştirebilirsiniz. Her daim minimalist alışveriş düşüncesiyle hareket ederek sadece gerekli olan ihtiyaç listenizi karşılarsınız. Bu da beraberinde mutluluk ve huzur getirirken evde kalabalık bir ortamın oluşmasını da önler.

Online Alışveriş Tuzağı

Şüphesiz ki online alışveriş gerçeği büyük rol oynuyor. Hemen her ürünü internet sitelerinde bulabilir, hemen alabilirsiniz. Üstelik çok daha uygun fiyatlar sunması da cabası haline geliyor. Ancak devamlı bir alışkanlık olarak online alışveriş yapmanın getireceği zararları hesap etmek bile çok zordur. Bundan dolayı minimalist alışveriş özelinde her seferinde 24 saat kuralını uygulayabilirsiniz. Herhangi bir ürünü satın almak istediğinizde üstünden en az 24 saat geçmesini bekleyin. Ardından yine o ürünü satın almak istiyorsanız hemen alabilirsiniz. Ancak söz konusu araştırmalarda 24 saat sonrasında isteğin yarıdan fazla azaldığı ortaya çıkmıştır. Böylelikle vazgeçme ihtimaliniz çok daha yüksek olacaktır. Sizi gereksiz alışverişten koruma adına bunu uygulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir