Mide Bulantısı Doğal Yöntemlerle Geçer Mi?

Hemen herkesin yaşadığı miden bulantısı doğal yöntemlerle elbette ki geçebilir. Ancak burada mide bulantısının neden olduğunu bilmek gerekir. Tek başına bir sağlık sorunu olmamakla beraber bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte birçok farklı hastalığın belirtisidir. Özellikle yaşam kalitesini düşürmesi ve her an olabilme riski mide bulantılarını tehdit haline getiriyor. Peki, neden bir kişinin midesi bulanır?

Mide Bulantısı Neden Ortaya Çıkar?

Farklı gerekçelerle ortaya çıkan şiddetli mide kasılmalarıyla bulantı durumu ortaya çıkar. Bilhassa ciddi kabul edilen hastalıkların en yaygın belirtisi olması bakımından önem taşır. Ayrıca sadece mide özelinde bir rahatsızlık değildir. Başta yemek borusu olmak üzere boğaz, kalp ve tükürük bezlerini de etkiler. Hızlı bir şekilde beyine gönderilen sinyallerin etkisiyle kaslar çalışır. Ardından besinlerin hızlı yukarıya atılmasına sebep olur. Burada diyafram ve ses telleri bile hızlı ve ani mide bulantılarından hasar alır.

Başta Dahiliye olmak üzere Gastroenteroloji, jinekoloji, psikiyatri, nöroloji, KBB branşları özelinde çalışmalar vardır. Bağırsak ya da mide bölümlerinde enfeksiyon olması da bir başka nedendir. Ayrıca gıdalardan zehirlenme durumlarında da mide bulantıları yaşanabilir. Bununla birlikte vertigo ya da migren nedeniyle de ortaya çıkar.

Ruhsal anlamda yaşanan hususlar sonucunda da mide bulantısı söz konusudur. Ayrıca beyin hasarları durumunda görülmesi muhtemeldir. Kişinin gebelik dönemlerinde sık mide bulantısı yaşaması da olağandır.

Mide Bulantısının Belirtileri

  • Yüksek ateşle birlikte kas ve kemiklerde şiddetli ağrılar baş gösterir.
  • Kişinin daha ileri düzeyde mide bulantısı yaşaması soncunda görme problemleri ortaya çıkar.
  • Şiddetli ishal bir başka mide bulantısı belirtisi olurken unutkanlık da yaşar.
  • Kalp ritim bozukluğuyla beraber kişinin nefes alıp vermesi de zorlaşır.

Mide Bulantısı Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Halihazırda mide bulantısı bazen çok ciddi hastalıkların habercisi niteliğindedir. Bundan dolayı mutlaka neden ortaya çıktığı bilmek ve uzun süreli ise doktora başvurmak gerekir. Bununla birlikte nane ve fesleğen gibi bitkilerle mide bulantıları geçirilebilir. Ayrıca yine mide bulantısı doğal yöntemlerden reyhan kokusu alternatiftir. Yavaş bir şekilde bitki çayları içmek de yine mide bulantılarını giderir. Hamile kadın için rahatsız etmeyecek derecede bu doğal bitkileri kullanmak da yararlı olur.

Limonlu Kekik Karışımı

Kaynar su içerisine toz kekik ilave ettikten sonra birkaç damla limon sıkarak tüketirseniz mide bulantısından eser kalmaz. Bunu sabah ve akşam saatlerinde yaparak tam anlamıyla etkisini görebilirsiniz. Ayrıca aç karnına etkisi çok daha fazla olur.

Zencefil Etkisi

Mide bulantısı doğal yolla geçsin diyenler için zencefil oldukça önemli rol oynar. Dilimleme işlemlerinin sonrasında cezveye koyarak suda kaynatın. 10 dakikalık süre sonrasında süzerek içerseniz mide bulantı hissi tam anlamıyla geçecektir. Ayrıca bunların dışında papatya ve rezene çayları da yine mide bulantısına iyi gelen doğal ürünlerdir. Böylelikle mide bulantılarını kısa süreli olsa da geçirmek mümkün olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir