Mezopotamya Başkenti Mardin Gezisi

Halihazırda binlerce yıllık kültürlerin bir mozaik oluşturduğu kent olan Mardin gezisi her zaman için çok daha fazlasını vaat ediyor. Mezopotamya için eşsiz bir bölgenin tam ortasında olmasının yanı sıra tarihi önemi de büyüktür. Bununla birlikte Güneydoğu kentlerinden olan bu güzide şehir için gezi programları oldukça yoğundur. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasında güneşin batışını izleyebilir, farklı medeniyetlerin miraslarını görebilirsiniz.

Mardin Nerede?

Renkli coğrafyasıyla ışıldayan Mardin, Türkiye’nin Güneydoğu Bölgesi sınırları içerisindedir. Bununla birlikte Fırat ve Dicle nehirleri arasındadır. Bundan dolayı oldukça bereketli topraklara sahiptir. Ayrıca Suriye sınırında yer alırken Arap nüfusu da oldukça fazladır. Bunun getirdiği farklı kültürlerin bir arada yaşaması ise çok daha fazlasını sunmasını sağlar. Türk, Kürt ve Arap geleneklerini aynı anda görmek için gidilebilecek şehirlerin başında gelir. Batı bölümünde Şanlıurfa ve Doğusunda ise Şırnak bulunurken Diyarbakır ile de sınır komşusudur.

Mardin Gezisi Önemli Noktaları

Söz konusu kentle ilgili öne çıkan başlıca hususlar taş yapılarıdır. Özellikle binlerce yıllık geçmişe sahip konak, medrese ve ibadet yerlerinin sayısı oldukça fazladır. Ayrıca dar sokaklarıyla ve kendine özgü mimarisiyle de benzersizdir. Mutlak surette Mardin Çarşı, Mardin Ulu Camii, Mardin eski evleri ve Midyat gezilecekler listenizde bulunsun.

Mardin Evlerinin Özellikleri

Ana malzemesi sarı kalker taşı olan Mardin evleri sizleri büyüleyecek potansiyele sahiptir. Bununla birlikte iklim koşullarına tam uygun olması da uzun yıllar kullanımını beraberinde getirir. Ahşap işçilik geliştiği için bu tarihi yapılarda birçok farklı unsur bulunur. Günümüzde sit alanı olan Mardin Evleri içerisinde kalan kısmı rahatlıkla gezebilirsiniz. Depo ve ahır dışında burada iç avlu ve bahçe kısımları yer alır. Mazı Dağı eteklerinde olan bu yerin fotoğraflarını mutlaka çekmelisiniz.

Mardin Ulu Camii

900 yıl öncesine dayanan tarihiyle Mardin Ulu Camii, bambaşka bir eser görmek isteyenleri bekliyor. Artuklular eseri olmasının ötesinde kent merkezindeki ilk adresiniz olacak. Çeşitli zamanlarda restore çalışmaları yapılmış olup 16 farklı kitabeye sahiptir.

Mor Hanonya Manastırı

Farklı dinlere ev sahipliği yapan Mardin gezisi içerisinde manastır ziyaretleri olmazsa olmazdır. Midyat yolunda yer alan Mor Hanonya Manastırı görülmeye değerdir. En önemli sebebi ise 52 patrik mezarının bulunmasıdır. Ayrıca “İkinci Kudüs” olarak da adlandırılan bu manastır, yabancı turistler için manevi değerdedir. Etkileyici kubbeleri bulunurken kemerli sütunlarda harika bir görünüm sunar. Ayrıca süsleme ve işlemelerindeki nakış oymalarda sanatın geldiği seviyeyi gösterir niteliktedir. İçerisinde Güneş Tapınağı ve sonrasında Roma’nın yaptığı Kale de bulunur.

Renkli Mardin Çarşıları

Hemen Mardin gezisi ile akla renkli çarşıları gelir. Revaklı Çarşısı içerisinde harika eserler bulabileceğiniz gibi taş işçiliğini de yakından görebilirsiniz. Bununla birlikte doğrama pencere kullanımları da bu çarşılarda vardır. El yapımı birçok ürünü satın alabilir, hediyelik eşya olarak bakır ürünlere bakabilirsiniz.

Mardin Gezisi Yemekleri

Öncelikli olarak özel yemekleri tatmanız gereken Mardin’de Soğan Kebabı ilk sırada gelir. Sonrasında Firkiye, İrok ya da Lebeniye yiyebilirsiniz. Tadına mutlaka bakmanızı isteyeceğimiz lezzet ise Alluciye olacaktır. Son olarak ise tarçın ve pekmezi bir araya getiren Harire tatlısı ile günü tamamlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir