Meyve Sebze Kabukları Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Hem vitamin hem de mineral zenginliğine sahip olan çeşitli meyve sebze kabukları cilt üzerinde artık çok daha fazla kullanılabilir. Araştırmalarla farklı sağlık sorunları için çözüm oldukları ortaya çıktı. Bununla birlikte kanser tedavileri özelinde kemoterapi süreçlerinde de yine bazı sebzelerin kabuklarından yararlanmak söz konusu. Ayrıca daha parlak ve güzel bir cilde sahip olma adına da besinlerin kabuklarını sakın çöpe atmayın.

Patates Kabuklarıyla Cilt Temizliği

Hemen her gün tükettiğimiz patateslerin kabuklarını büyük ihtimalle çöpe atıyorsunuz. Bundan sonra artık saklamayı ve çok daha verimli bir şekilde kullanmayı düşünebilirsiniz. Özellikle yüz bölgesindeki şişlik durumlarında patates kabuklarını kullanabilirsiniz. Ayrıca gözaltı torbalarının geçirilmesinde de etkilidir. Var olan sivilcelerin geçmesi adına kabuğu bir süre tutmanız yeterli olur. Günlük olarak bu şekilde doğal bir cilt temizliği sağlamanız söz konusudur. Birkaç kullanım sonrasında meyve sebze kabukları cilt bakımındaki etkisini gösterir.

Soğan Kabuğu Etkisi

En güçlü antioksidan besinlerinden olup soğan kabuklarıyla iltihaplanmayı en aza indirebilirsiniz. Ciltteki lekelenme ya da farklı sivilcelerin çıkması büyük bir sorundur. Bunun önlenmesi için ise soğan kabuklarını kaynatarak içebilirsiniz. Bu sayede vücuttaki iltihapları geçerken kalp açısından da yararı vardır.

Elma Kabuğu Faydaları

Genellikle çay halinde tüketilen elma kabukları da yine cilt açısından faydalıdır. Elbette eğer mide temizliği sağlamak istiyorsanız kuruttuğunuz elma kabuklarının çayını içebilirsiniz. Bu sayede yemek borusu da iyi hale gelir. Ancak yüz morluklarının geçirilmesinde de elma kabuğunun faydası vardır. Yaklaşık bir saat kadar taze elma kabuklarını bekleterek etkisini görmeniz mümkündür.

Mucizevi Fındık Kabuğu

Cilt yenilemesi açısından fındık kabuğu da yine büyük bir faydayı getirirken son yıllarda yapılan araştırmalar birçok yeniliği ortaya çıkardı. Bunların başında kemoterapi süreçlerindeki katkısı bulunuyor. Kanserli hücrelere sahip olan hastalarda çeşitli sağlık problemleri baş gösteriyor. Vücutta yaşanan deforme durumlarını geçirme adına artık fındık kabuğu ilaçları kullanıma girdi. Hücreleri yenileme açısından yararlı olduğu kanıtlanan fındık kabuğunu siz de evinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.  Var olan meyve sebze kabukları cilt temizliği sağlarken fındık ile de yenileme imkân dahilindedir.

Meyve Kabuklarının Cilt Etkisi

C vitamini deposu olmasının ötesinde esansiyel yağı faktörüyle öne çıkan portakal kabuğuyla cilt hücreleri yenilenir. Cildiniz var olan yıpranma durumlarına karşı kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde muz kabuğunu koyarak da cilt problemlerinden kurtulmak mümkündür. Daha parlak ve temiz bir cilt açısından bu iki meyvenin de kabuklarını bir süre sorunlu bölgede tutmanız gerekir. Olası cilt iltihaplanmalarında ise limon kabuğu en iyi çözüm yoludur. Asitli yapısı sayesinde enfeksiyonları daha hızlı ortadan kaldırır. Ayrıca meyve sebze kabukları cilt konusu haricinde diş sağlığında da bu kabukları değerlendirmeniz mümkündür. Hemen yıkadıktan sonra yiyerek dişlerinizi güçlendirebilirsiniz.

Meyve Sebze Kabukları Cilt Yenilenmesi Sağlar Mı?

Patates, soğan gibi sebze kabukları cilt yenilenmesi bakımından rol oynar. Özellikle düzenli yararlanma olması durumunda etkisini daha iyi bir seviyede görürsünüz. Bununla beraber çeşitli besinlerin kabuklarını da yine cilt problemlerini geçirme anlamında kullanabilirsiniz. Daha parlak bir cilt yapısı için en iyisi şeftali kabuğu olurken tonik gibi kabukları kullanmanız mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir