Meme Kanseri Belirtileri Neler? Tedavi Süreçleri

Halihazırda en yaygın türlerden olan meme kanseri belirtileri birçok açıdan önem taşır. Düzenli olarak muayenelerin yapılması sonucunda erken teşhis söz konusu olur. Bununla birlikte korkulu rüya olsa da kurtulan kişi sayısının çok yüksek bir orana sahip olduğu bir gerçektir. Kısaca ifade etmek gerekirse salgı bezleriyle birlikte yağ dokuları ve süt kanalları bulunan meme hücrelerinin kanserli hale gelmesidir. Ayrıca en büyük risk ise yayılma özelliğidir. Sadece meme bölümünde durmayan kanserli hücrelerin hızlı bir şekilde vücutta yayılması daha zorlu bir süreci beraberinde getiriyor. Bundan ötürü düzenli testlerin yapılması ve ultrason işlemleri de hızlı müdahaleyi beraberinde getiriyor.

Ortaya Çıkmasının Sebepleri Neler?

  • Hiç çocuk doğurmamış kadınlarda görülme ihtimali oldukça fazladır.
  • 30 yaşından sonra çocuk sahibi olan kişilerde olma ihtimali fazladır.
  • Doğum sonrasında altı aylık süre zarfında çocuğunu emzirmemiş annelerde ortaya çıkabilir.
  • Erken regl başlangıcı olması,
  • Geç menopoz durumlarına sahip olunması,
  • Genetik durumlar,
  • Fazla kilolu olmak,
  • Aşırı alkol ürünleri tüketmek gibi sebeplerle meme kanseri ortaya çıkabilir.

Meme Kanseri Belirtileri Hakkında

Meme bölgesinde ya da koltuk altı kısımlarında sert bir kitlenin hissedilmesi en büyük belirtisidir. Bununla birlikte meme ucundan akıntıların gelmesi ya da şekil bozukluklarının oluşması da kanser ihtimalini ortaya çıkarır. Ayrıca meme derisinde soyulma ya da kabuk bağlama durumlarının olması da bir işarettir. Olası şişme, ödem ve ağrılı durumlarda doktora başvurmak en iyi seçim olur. Sonrasında ise tetkik ve işlemler neticesinde sonuç ortaya çıkar.

Tedavisi Var Mı?

Şüphesiz ki korkutucu ve zorlu bir süreç olsa da meme kanseri tedavisi söz konusudur. Burada önemli olan ilk husus ise kanserin hangi evrede olduğunun bilinmesidir. Ayrıca kişinin sağlığı, yaş ve kilosu da tedavinin nasıl bir sürece sahip olacağını gösterir. Kanserin yayılma durumu tespit edilirken gerekli hallerde meme dokusu alınabilir. Ameliyat dışında kemoterapi ve radyoterapi süreçleri de bulunurken ilaçlı tedavilerde son yıllarda gelişme kaydetmiştir.

Meme Kanseri Risklerine Karşı

Özellikle otuz yaşını aşmış kadınların meme kanseri belirtileri görmesi söz konusudur. Erken tanı ve teşhisle gelen tedavilerin çok daha kolay ve rahat olduğu açıktır. Bundan dolayı mutlaka düzenli mamografi testlerine girmek gerekir. Hiçbir kadının bu konuda ihmalkar olmaması büyük önem taşırken telafisi güç hususlarla da karşı karşıya kalınmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir