Lavların Kenti Kapadokya Gezisi

kapadokya gezisi sana bana bilgi

Bundan tam 60 milyon önce lav ve küllerin oluşturduğu bir bölge olan Kapadokya gezisi birçok unsuruyla görülmeye değerdir. Erciyes ve Hasandağı’ndan gelen püskürtmeler sonucunda yumuşak tabakalar meydana gelir. Ardından yağmur ve rüzgârın aşındırmasıyla şekil alan bu kent içerisindeki unsurların ziyarete hazır mısınız? Balon yolculuğu ile sizlerde eşsiz güzellikleri görmeye davetlisiniz.

UNESCO Dünya Mirası Kapadokya Adı

Kapadokya Kayalık Alanları ya da Göreme Milli Parkı vaat ettikleriyle öne çıkıyor. Söz konusu Kapadokya ismi ise ilk kez Pers kaynaklarında geçer. Milattan önce 6.yüzyıl eserlerinde bulunurken Katpatuka olarak vardır. Bununla birlikte Avrupalı uzmanlar ise “Luvi” ismi üzerinden durur. Çünkü “Luvi” aynı zamanda “alçak ülke” anlamındadır. Ancak ismindeki “katka” kökü ise Hititçe “aşağı” demektir. Buradan hareketle diyebiliriz ki bölgenin aşağıda ya da alçakta olmasından hareketle isimler verilmiştir.

Kapadokya Tarihi

İlk olarak Paleolitik dönemden izlere sahip olan bu bölge, birçok medeniyetin doğuşuna tanıklık etmiştir. Özellikle Hititler için çok değerli bir konumdaydı. Ayrıca Hristiyanlık için merkez haline gelmesi de bölgenin kalkınması açısından değerlidir. Kapadokya bölgesi günümüzde Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerini içine alır.

Kapadokya Gezisi

En önemli noktaların başında Avanos ve Ürgüp gelirken Göreme bölgesinde de tarihi yapılar çoktur. Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri görülmeye değer kültürel kalıntılardır. Ayrıca El Nazar Kilisesi de önemlidir. Burada çok sayıda kilise ve tapınak bulunurken Kapadokya gezisi aynı zamanda geçmişe bir yolculuk tadındadır.

Kapadokya Göreme Bölgesi

Ürgüp ile birlikte aslında Kapadokya dediğimizde aklımıza gelen merkez yerdir. Turizmin kalbi olurken her yıl yerli ve yabancı turistlerin ilk noktasıdır. Mutlaka Göreme Açıkhava Müzesi ziyaret edilmeli ve Tarihi Milli Parkı gezilmelidir. Kaya oyukları ve ihtişamlı yapısıyla bu bölgeler aslında neler olduğunu da sizlere gösterir.

Güvercinlik Vadisi

Halihazırda Göreme ile Uçhisar arasında olan antik mağaraların merkezidir. Harika bir görüntüye sahip olup güvercinlerin yuva yapması ve halk tarafından beslenmesinden ötürü bu ismi alır. Yaklaşık 4 kilometre uzunluğa sahip olan bu vadinin aşağıdan görünümü olağanüstüdür. Harika bilgi alacağınız atmosferlerle de sizi büyüleyecek çok sayıda kısmı vardır.

Ihlara Vadisi

Kapadokya Bölgesi özelinde Ihlara Vadisi de önemli olup Aksaray’a 40 kilometre mesafededir. Hasandağı volkan püskürtmeleriyle meydana gelen akarsu aşındırması harika bir manzara sunar. Bu vadinin görünümü kanyon olup 14 kilometre uzunluğundadır. 110 metrelik kanyon yapısıyla çatlakları ve heybetiyle turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Söz konusu bölgede kayalarda oyulmuş barınaklar ve tapınaklar vardır. Ayrıca kilise süslemeleri de yine binlerce yıl önceye işaret eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir