Kutsal Kedi İnancı Nereden Geliyor?

Halihazırda kutsal kedi inancı nereden geliyor acaba? Günümüzde kedilerin birçok yararı bulunurken geçmişten beri hep insanoğlunun yaşamında rol oynadı. Komik kedi videolarıyla bizleri neşelendiren bu hayvan türünün faydaları aslında binlerce yıl önceden geliyor. Hemen her hayvanı kendi yararına kullanmış olan insanlık, hiçbir zaman bundan geri kalmadı. Ancak çaresiz bir dönemde kedilerin yaptıkları ise yasa çıkarılmasına kadar getirdi durumu. Bununla birlikte ilk kez üstün varlık ilan edilme olayı da kedilere aittir. Peki, kutsal kedi inancı veya kediler üstün varlıktır doktrini sizce nereden geliyor?

Mısır Ambarlarında Fare Şok

Bundan beş bin yıl önce Firavun’un yönettiği Mısır, yine zenginlikle adını duyurdu. Hemen her tarım ürünü büyük ambarlarda saklanırdı. Devasa olan bu ambarlar sayesinde kış döneminde bütün halk sorunsuz bir şekilde yiyecek bulurdu. Ancak o sene çok farklı bir durum meydana geldi. Bir anda tüm ambarlarda fareler ortaya çıktı. Tarım ürünleri yiyerek büyüyen bu farelerin hızlı doğum yapması da sorunu büyüttü. Çaresiz kalan devlet yönetimi, neler yapılması gerektiğini uzun uzun tartışıyordu. Sonrasında bilgileri Firavun’a iletiyor. Ancak hiçbir olumlu sonuç çıkmıyordu. Çünkü her gün farklı bir ambardan tarım ürünlerinin azaldığı bilgisi geliyordu. Tek çare bu farelerin yok edilmesiydi. Bunun nasıl mümkün olacağı üzerine çalışmalar başladı.

Kutsal Kedi İnancı

Kedilerin fareleri yakaladığının fark edilmesi ise adeta toplumun umudu oldu. Büyük bir heyecanla ambarlara kediler konuldu. Bununla da yetinmeyen Firavun, kedileri koruma adına üstün yaratık olduklarını ilan etti. Kedilere zarar vermenin büyük cezalar getireceğin de vurguladı. Böylelikle kutsal kedi inancı ortaya çıktı. Sokakta ya da tarlada yer alan kedilere çok daha saygılı davrandı Mısır halkı.

Günümüzde Kediler

Beş bin yıl önce kutsal kedi inancı işte bu ambarlara dadanan fareler meselesinden ortaya çıktı. Günümüzde ise sevimli olmasından ötürü kedilere karşı ayrı bir ilgi olsa da böyle bir durumun devamı gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir