Kuru Ciltler İçin Evde Tarçın Maskesi

Bahar ve yaz aylarında çok daha kuru hale gelen ciltler için tarçın maskesi büyük bir öneme sahiptir. Benzersiz bir etkiye sahip işlemle çok daha canlı bir görünüme kavuşursunuz. Zahmetsiz bir şekilde yapılan pratik işlemler sonucunda ciltteki değişimleri görünce inanamayacaksınız. Peki, cilt kuruluğu neden olur?

Kuru Cilt Nedenleri

Hava şartlarına göre ciltte kuru bir dönem her zaman için olabilirken bu süre çok uzun olmamalıdır. Sıcak banyo ve duşların yapılması kuru cilt oluşumunda çok etkilidir. Ayrıca sert sabun ve bakım ürünlerinin kullanımı da son derece hatalıdır. Vücudun yeterli sıvı almaması sonucunda da yine kuru cilt oluşumları söz konusudur. Ayrıca çeşitli cilt rahatsızlıklarının oluşumu da ciltte kuru yapının ortaya çıkmasını beraberinde getirir. Kuru ciltte yıpranmalar çok daha belirgin olurken hücre yenilenmesi de zor hal alır. Olası aşk hayatına dair de özgüven kaybı getirir. Halihazırda yapacağınız tarçın maskesi işlemiyle canlı bir cilde sahip olursunuz. Nemli ve yumuşak bir pamuksu kıvamdaki ciltler adına tarçın maskesinin yararları vardır.

Tarçın Maskesi Malzemeleri

Ana malzemenin tarçın olduğu maske içerisindeki diğer malzemeler ise toz şeker ve susam yağıdır. Bir kase kadar toz şekerle 200 ml susam yağ kullanılır. Tarçın da bir çorba kaşığı kadar bulunurken ürünlerin karışımıyla işleme başlanır.

Tarçın Maskesi İşlemi

Toz şeker ve tarçınla yapılan karışıma sonrasında susam yağı eklenir. Buradaki susam yağının görevi hem ıslaklık vermesi hem de ciltte oluşacak parlaklık için bir nem takviyesidir. Ardından banyo ya da ayna karşısında bu karışım cilde sürülür. Yavaş ve hafif baskıyla sürme işlemi yapılması yeterli olur. 10 dakika kadar sürme ve bekleme devam ederken ardından tarçın maskesi için durulama yapabilirsiniz. Sonrasında nemlendirici bir kremle cilt temizliği sağlanır. Her hafta tarçın maskesi uygulamasının yapılmasıyla birkaç işlemle etkisini görmek mümkündür. Canlılık ve parlaklık verecek olan bu maske, nemli bir cilt isteyenler için de ilk tercihtir.

Ciltteki gerginliği ve kırışıklığı da büyük oranda temizler. Akıcı bir yüz cildi kazandıran maskenin yapılması ve sürülmesi 30 dakikayı bulmaz. Evde kolaylıkla yapacağınız maske işlemiyle ilgili sonuçları yorum olarak da belirtebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir