Kronik Hastalık Çeşitleri ve Nedenleri Nelerdir?

Hayat kalitesini devamlı olarak aşağı çeken çok fazla kronik hastalık çeşitleri bulunur. Farklı nedenlerle ortaya çıkmasının yanı sıra yaşam boyu sürmesi de vereceği sıkıntının boyutunu gösterir. İlk süreçte belirtileri fazla hissedilmese de ilerleyen zamanda ortaya çıkan bu hastalıkları tespit etmek de güçtür. Bununla birlikte yavaş gelişim göstermesi de uzun bir süreci ifade eder. Peki, kronik hastalık nasıl ortaya çıkar?

Kronik Hastalık Ortaya Çıkışı

Vücuttaki organ ya da dokular için büyük bir problem olan kronik hastalık çeşitlerinde etkiler çok farklıdır. Bazen dayanması güç durumlar yaşanabileceği gibi devamlı ilaç kullanımı da şarttır. Ayrıca kontrol altında tutulması gereken hastalıkların sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Birkaç hafta ya da gün değil, yıllar boyu devam eden bir gelişimin sonucudur. Bundan dolayı önlem alınabilmesi söz konusu değildir. Fiziksel faktörlerle sosyolojik ve kalıtım da yine etkiye sahip hususlardır.

Kronik Hastalık Çeşitleri

Dünya Sağlık Örgütü çalışmalarında var olan en fazla görünen kronik hastalık çeşitleri arasında ilk sırada kalp ve damar hastalıkları gelir. Ülkemizde de çok yaygın olan kalp sorunlarına ilişkin gelecek tahminlerde korkutmaya devam ediyor. Çünkü var olan araştırmalara göre 10 yıllık süre zarfında hasta sayısının iki katına çıkma söz konusu. Bununla birlikte depresyonun en büyük nedenler arasında olması da oldukça düşündürücü.

Kronik hastalık sınıfındaki TİP 2 şeker hastalığı da yine hem erkek hem de kadınlar için büyük tehdittir. Kan şekerinin devamlı yüksek olmasıyla beslenme arasında doğrudan ilişki bulunur. Ayrıca yine obezite de en hızlı ilerleyen kronik hastalık olurken nedeni de yine beslenmedir. Dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmeyen insanlarda bu iki hastalık birbirini takip eder. Vücut indeks için 30kg/m2 sınır olurken üstündeki kişilere obezite tanısı konur. Ayrıca 40kg/m2 ise morbid obezite ortaya çıkar ve riski çok fazladır. Erkek vücudunda bel çevresi için 102 cm ölçülürken kadın vücudunda 88 cm üzeri geniş tanımı içerisine girer.

Kronik Solunum Hastalıkları

Halihazırda hava olaylarının etkisiyle solunum sorunları da kendisini gösteriyor. Giderek kirli hale gelen şehirlerin artık bir yaşam alanı olabilmesi çok zor. Başta astım olmak üzere KOAH ve benzeri solunum rahatsızlığı yaşayanların sayısı son yıllarda üç katına çıktı. Akciğer hastalıkları milyonları etkilerken sabahın ilk saatlerinde itibaren günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Ayrıca eklem iltihapları da yine kronik hale gelmiş hastalıklar sınıfındadır. Daha 30lu yaşlarda eklem ağrıları çekerek hareket kısıtlığına sahip kişiler görmeye başlıyoruz. Devamlı olarak oturarak hayatını geçiren insanların kemik, eklem ve vücut yapılarıyla ilgili problemleri de fazladır.

Kronik Hastalık Çeşitler Çözümleri

Hayat boyu kişinin birlikte yaşamayı öğrenmesi gereken kronik hastalık çeşitleri için çözüm yolları da şüphesiz vardır. Hastalığın etkisini kırma, tesirini azaltma imkanı bulunur. Bunun için öncelikli olarak spor ve egzersizler öne çıkarken dengeli beslenme de birçok sorunu giderir. Kişinin sağlıklı olması adına psikolojik etkilerden kurtulması da şarttır. Hayat konforunu yakalama adına endişe, stres, üzüntü, kaygı ve benzeri aşırı depresif durumlardan kaçınmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir