Kredi Kartı Aidat İadesi İşlemleri

kredi kartı aidat

Birçok avantajı bulunmakla birlikte kredi kartı aidat iadesi işlemleri büyük öneme sahiptir. Bankaların sundukları kredi kartlarıyla taksit ve hızlı ödeme süreçlerinde yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte yıllık olarak bankalar kart aidatı adı altında kesintiler yapar. Hemen her kart sahibinin bu ödemeleri gerçekleştirmesini ister. Ancak her ne kadar zorunlu bir ödeme olarak belirtilse de burada bir mecburiyet yoktur. Bankaların talep ettiği bu ödemeleri iade almak için çeşitli yolları mevcuttur.

Kredi Kartlarında Aidat Kurnazlığı

Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar başlıklı beyanname kapsamında artık yeni bir döneme girdik. Bankaların istediği gibi kredi kartı sahiplerinden kesintiler yapmasının önü açık değil. Buna karşın yine de belirli bir oranda artışlara sahip olan kart aidat ödemeleri talebi söz konusu. Burada uzmanların belirttiği en önemli husus ise kredi kartı alırken var olan sözleşmelerdir. Sözleşme maddelerinde böyle bir aidat kesintisi olmayacağı açık bir şekilde belirtilirse hiçbir şekilde ödemek zorunda değildir. Ancak ödeme olduğunu varsayarsak nasıl iade işlemleri yapabiliriz?

Kredi Kartı Aidat İadesi

Sözleşme içerisinde böyle bir durumun olmamasıyla hemen bankaya başvurabilirsiniz. Bunun için ekstra bilgilerinizle şubeye gitmeniz yeterlidir. Sonrasında işlemler yaparak kesilen aidat tutarının iadesini talep edebilirsiniz. Ayrıca şubeye gitmek istemeyenler için tüketici hakem heyeti de bir başka alternatiftir.

E-Devlet İşlemleri

Doğrudan tüketici hakem heyetine ekstra ve banka bilgileriyle başvurarak da aidat bedelinin iadesini isteyebilirsiniz. Bununla birlikte isterseniz E-Devlet üzerinden de bu süreçleri tamamlayabilirsiniz. Kolaylıkla E-devlet sistemine şifre ve kimlik numaranızla giriş yapın. Ardından arama bölümüne “TUBİS” yazarak ilk çıkan sayfaya girin. Tüketici Hakem Heyeti başvuru sayfasında aidat bilgilerini belirterek işlemleri tamamlayın. Burada dekont, adres, banka vergi numaralarıyla iletişim için mail bilgisi talebi vardır. Bunları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak süreci tamamlamış olursunuz.

Halihazırda her yıl milyonlarca insandan haksız yere kredi kartı aidat kesintileri gerçekleşiyor. Bankalar için önemli bir kaynak olan bu durum, yasadışı olmasına karşın hiçbir itiraz gelmediği için sürüyor. Bu yollarla hakkınızı arayabilir, iade bedellerini alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir