Kozunu Paylaşmak Deyimi Nereden Geliyor?

Halihazırda kozunu paylaşmak deyimi çokça duyduklarımız arasında belki de öncülerdendir. Kozunu paylaşmak, kozunu göstermek çok eski bir hikayeye dayanır. Söz konusu deyimde anlaşmazlıkları çözme anlamı bulunur. Var olan bir probleme dair gücünü gösterme ve üstünlüğünü belli etme ifadeleri vardır.

Kozunu Paylaşmanın Hikayesi

Hikayenin geçtiği yer Kastamonu olurken koz ise ceviz manasına gelir. Çünkü ceviziyle ünlü olan bu beldede çok sayıda arazi vardır. Köyler arasında da şüphesiz ki ceviz rekabeti her sene kendisini gösterir. Ancak iki köy varmış ki bunlar arasındaki koz rekabeti çok daha ileri bir seviyedeymiş. Her yıl ceviz toplama dönemlerinde iki köyün insanları toplanır ve kozlarını paylaşmamak için mücadele edermiş. Defalarca anlaşmalar yapılmasına rağmen hiçbiri kalıcı olmamış. Her seferinde kavgalar olur, insanlar yaralanırmış. Hatta köylerde şiddet o denli üst noktaya çıkmış ki delikanlılar, ellerinde sopayla gezer olmuş. Koz paylaşma günü gelmeden önce kavga için hazırlıklar başlar, silahlar ortaya çıkarmış. Bununla birlikte arbede eksik olmaz, sertlikler bitmezmiş.

Kozunu Paylaşmak Deyimi Anne Sözüdür

Bu kozunu paylaşmak deyimi aslında bir ceviz meselesidir. Söz konusu cevizlerin paylaşımına dair sorunları çözme adına insanların iş birliği yapmamasıyla ilgilidir. Bununla birlikte daha çok genç yaştaki delikanlılar arasında bu rekabet sürermiş. Bundan dolayı da anneler, çocuklarının büyüdüğünü ifade etmek için kozunu paylaşmak deyimini kullanır olmuş. Kozunu paylaşacak yaşa geldi, kozunu paylaşacak çağa erişti, lafları sonucunda bu deyim ortaya çıkmış. Günümüzde de kullanımı epey yaygın olan kozunu paylaşmak deyimi kullanılmaya devam eder. Gücünü eline almak ve çözümleri sunma adına er kişi için kullanımı söz konusudur.

Eline Koz Vermek Farklı Mı?

Halihazırda koz kelimesi Fransızca olup ceviz manasına gelir. Bunun haricinde ise başarı ya da savunma durumlarına ilişkin fırsattır. Ayrıca iskambil oyunlarında diğer kağıtlara üstün olan renk ve işareti de belirtir. Bundan dolayı birçok farklı deyimde koz kelimesini görmek mümkündür. Var olan eline koz vermek manası ise bir karşı tarafın bir fırsat yakaladığını anlatır. Ancak buradaki koz kelimesinin ceviz ile ilgisi yoktur. Yine de koz kelimesinin farklı kullanımlarıyla Türkçe için bir zenginlik olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir