Kötü Haberde Ağzımızı Kapatmak Nereden Geliyor?

ağız

İnsanın kendisini koruma reflekslerinden olan kötü haber alınca ağzımızı kapatmak nereden geliyor acaba? Belki de ilginizi çekecek bu soruyla ilgili olan araştırmalar uzun yıllardır devam ediyor. Ayrıca FBI ajanlarından olan Joe Navarro konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Uzun yıllardır vücut dili uzmanlığı yapmasının yanı sıra bu tip olaylarla sık sık karşılaştığının altını çizdi. Peki, bir insan neden kötü haber duyunca hemen ağzını kapatıyor?

ağzımızı kapatmak

Kötü Haber Korkusu

Söz konusu olayla ilgili insanın eski medeniyetlere gitmesi gerekiyor. Çünkü yüzbinlerce yıl önce insanların orman hayatı yaşadığı dönemde kalma bir ritüeldir bu durum. Aslında çok daha fazlasını ifade ederken bir anlamda en eski alışkanlıklardandır. Doğrudan insanın yaratılmasıyla birlikte geldiğini savunanlarda mevcuttur. Ancak işin aslı çok daha başkadır. Kişinin kötü haber alınca ağzımızı kapatmak nereden geliyor sorusuna cevap çok enteresandır.

Yırtıcı Hayvanlardan Korunma İç Güdüsü

İnsanların yırtıcı hayvanlarla mücadele ettiği günlere gidiyoruz şimdi. Zamanın şartlarına baktığımızda avlanmak gerekli olan en önemli husustur. Bununla birlikte her an bir yırtıcı hayvanın midesinde olma tehlikesi vardır. Yırtıcı hayvanların avlanma sırasında sahip oldukları en büyük avantaj nefes sesidir. İnsanların nefesini dinleyerek onların nerede olduğunu bulmak daha kolaydı. Bundan dolayı eğer bir yırtıcı hayvan tehlikesi varsa insanların hemen ağızlarını kapatırdı. Bu sayede yırtıcı hayvanların nefes sesini takip ederek gelmesini engellerdi. İnsanların yaptığı bu davranış aslında yırtıcı hayvanlardan kaçma hamlesiydi. Doğrudan nefesin çıkmamasını sağlayan bu durum günümüzde bambaşka boyutlara evrildi. Korku anında kötü haber alınca ağzımızı kapatmak buradan geliyor.

İnsan Vücudu Korunmak İster

İçgüdüsel bir davranış örneğidir bu durum. Uzman Navarro ise aynı zamanda kişinin donup kalmasını da yine bu durumla açıklar. Kişinin eliyle boynunu koruması da yine bu tarihlerden gelen bir savunma hamlesidir. İçgüdü olurken tehditlere karşı insan vücudunun kendiliğinden yaptığı hareketlerdir.

Ağzımızı Kapatmak

İnsanın yaptığı ağzımızı kapatmak hamlesi aslında sadece bir tanesidir. Bununla birlikte korku anlarında birçok içgüdü durumu açığa çıkar. Kişinin kollarını bağlaması da savunmanın çok ötesindedir. Bunun anlamı ise kişinin rahatlamasını sağlamaktır. Böylelikle kendisini severek kişi, bir güç bulur. İnsanlığın atalarından miras kalan bu vücut davranışları tahminlerin ötesinde uyarıcı etkiye sahiptir. Her ne kadar insan, tam olarak neden yaptığını bilmese de vücut işleyişi açısından kaçınılmazdır. İstemsiz bir şekilde bazı davranışları ve hareketleri gerçekleştirir.

One Reply to “Kötü Haberde Ağzımızı Kapatmak Nereden Geliyor?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir