Kolajen Eksikliği Belirtileri Neler?

Üç alfa zinciriyle oluşmuş olup hareket sisteminin yapı taşı bir protein olan kolajen eksikliği belirtileri neler? Bu soruyu sormamızın nedeni son yıllarda çokça yaşanmış olaylardır. Halihazırda kolajen olarak bilinen protein doğal yolla alınır. Herhangi bir takviye olmadan da kişinin kolajen yeterliliğine sahip olması söz konusudur. Herhangi bir ihtiyaç duyulmadığı gibi son derece de önem taşır. Ancak günümüzde ciddi oranda kolajen eksikliği vakaları yaşanır. Bununla birlikte dışarıdan takviye olarak da kolajen alınması gerekli oluyor. Böyle bir durumun olup olmadığını anlamak ise pek de kolay değil. Bunun için kolajen eksikliği belirtileri nelerdir sorusunu sormak gerekli oluyor.

Kolajen Nedir?

Tam anlamıyla ifade etmek gerekirse vücutta kemik, kıkırdak, eklem ve liflerin tümüyle ilgili bir durumdur. Var olan bu hareket sisteminin doğru çalışmasını kolajen proteini sağlar. Ayrıca insanın birçok yönden gelişimi üzerinde de rolü vardır. Eğer doğal yolla alınan kolajen seviyesi düşerse birçok problemi beraberinde getirir. Bunun olmaması adına toz ya da sıvı formlarda olan ürünler vardır. Bunların alınması sonrasında kolajen seviyesini üst noktalara getirmek imkan dahilindedir. Kolajen eksikliği olması ise birçok durumla ortaya çıkar.

Kolajen Eksikliği Belirtileri Vücutta Nasıl Ortaya Çıkar?

Öncelikli olarak eklem ağrılarıyla ortaya çıkar kolajen eksikliği. Sonrasında kıkırdak ve bağ doku sorunları oluşurken yürümek çok da sançılır olur. Bununla birlikte saçlarda ve tırnaklarda kırılma durumları da bir kolajen eksikliği belirtisidir. Çok sık bir şekilde saç diplerinin güçsüzlüğünden yakınma varsa buna baktırmak doğru olacaktır.

Kolajen eksikliği noktasında yüz hattı belirleyicidir. Yüzün farklı kısımlarında çukurlaşmalar oluşur. Göz bölgesinde bu daha da çok kendisini gösterir. Ayrıca sıklıkla burun kanaması yaşanması da bir belirti olabilmektedir. Ancak elbette ki her burun kanamasında böyle bir durumdan bahsetmek söz konusu değildir. Diş etleri kanaması da yine yüz bölgesinde kendisini gösteren bir başka kolajen eksiklik belirtisi olur. Ciltte giderek artan kırışıklık durumlarıyla morlukların çıkması da ihtimal dahilindedir.

Kolajen Eksikliği Cilt Belirtileri

Ciltte yaşanabilecek beklenmedik gelişmelerle kolajen eksikliği arasında bağ vardır. Mutlaka birden fazla belirtinin oluşması durumunda bu husus akla gelmelidir. Bunların başında ciltte yaşanan çok ciddi kuruluklar gelir. Bunlarla beraber sarkma durumları da oluşur. Kırışıklıkların artmasıyla renk ve ton eşitsizliklerinin fark edilir derecede olması da kolajen eksikliği belirtileri listesindedir.

Herhangi bir kesik ya da yanma sonrasında cildin iyileşmesi çok daha uzun sürer. Bu durumla da kolajen eksikliği arasında bağ vardır. Ayrıca çok daha erken yaşlarda görülen kaz ayağı oluşumlarının sebeplerinden biri olabilir.

Kolajen Eksikliği Belirtileri Neyi Etkiler?

Belirtilerin ortaya çıkmasıyla beraber kemik yapısı daha güçsüz duruma gelir. Kas kütlesinde azalma olurken kıkırdak dokularındaki yıpranmalarda kişiye zarar verir. Yapılacak en basit hareketlerde dahi zorlanmalar görülmesi de yine eksikliğini gösterir. Geçmek bilmeyen eklem ağrıları da kolajen eksikliğini gösterir.

Kolajen Eksikliği Saç Belirtileri Neler?

Özellikle kadın için son derece önemli olan saçlardaki etkileri de korkutucu noktaya varır. Çok hızlı saç dökülmeleri ilk belirti olurken kırılmalar çoğalır. Dipte yaşanan güçsüzlüklerde yine kolajen eksikliği belirtileri neler sorusuna yanıttır. Doğal yollardan alınmaması durumunda doktor kontrolüyle takviye edici gıdaların kullanımına başlanır. Üretim desteğindeki problemlerde kişinin bu şekilde kolajen takviyesini almasını beraberinde getirir. Doktor kontrolünde yapılacak bu alımlarla tüm belirtiler ve riskler geride kalır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir