Kitap Okuma Alışkanlığı Elde Etmenin Yöntemleri

Gerek Dünya gerek Avrupa ortalamasına baktığımızda kitap okuma alışkanlığı özelinde oldukça gerideyiz. Özellikle gençler arasında bu durum çok daha kötü durumda olurken popüler kitap okumanın oranı ise yüksektir. Bununla birlikte bir türlü kitap okuma istikrarı olmamasının çeşitli nedenleri vardır. Kişinin uzun süreli disiplinden uzak olması ya da istenmeyen bir kitabın okunmaya çalışılması gibi. Ayrıca doğru kitap seçmemekle beraber vakit ayırma konusunda da sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Tüm bunları geride bırakacağınız püf noktaları sizler için sıralıyoruz.

Kitap Okumaya Başlıyoruz

Halihazırda bir kitabın okunması hedefi oldukça güzeldir. Ancak doğru kitap seçimi kadar uygun kitaplara da bakmak gerekir. Henüz hiç kitap okuma alışkanlığınız yoksa 600 sayfalık klasikler size uygun olmayacaktır. Bunun yerine daha ince kitapları seçerek okumaya başlayın. Daha ziyade Türk yazarların kitapları burada yardımcı olur.

Doğru Kitap Seçimi Nedir?

Kitap okumak aslında bir sanattır desek yanlış olmaz. Çünkü insanın haz almasını ve keyif duymasını beraberinde getirir. Elbette ki yeni şeyler öğrenmek ya da kişiyi geliştirmesi söz konusudur. Bununla birlikte kişinin kendi zevklerini de ortaya çıkarır. Bir kişinin hangi kitap türünü sevdiği ya da nasıl kitaplar okuduğuna bakarak birçok yorum yapabiliriz. Sonuç olarak aslında kendi zevklerimizi kitaplarda bulmaya çalışırız. Daha iyi bir kitap okuma alışkanlığı adına mutlaka zevklerinize uygun kitaplar seçmelisiniz. Hayaller kurarak hayatını yaşayan bir insanın bilim kurgu eserlerinden hoşlanması olasıdır. Ancak aşk ya da tarih kitapları çok sıkıcı gelir. Burada doğru tür ve olay kurgusuna sahip olmasına çok dikkat etmelisiniz. Böylelikle çok daha merak uyandırıcı bir okuma yapacağınızdan şüpheniz olmasın.

Çantada Kitap Alışkanlığı

Gün içerisinde birçok zaman boş vaktiniz ortaya çıkar. Beklenmedik durumlara karşı devamlı bir kitaba sahip olmanın hazzı başkadır. Özellikle otobüs, metrobüs, tren ya da vapur yolculukları yapıyorsanız kitap okuma alışkanlığı kazanmanız daha kolaydır. Çünkü hemen çantanızdan çıkarıp okuyabilir, sayfaların içerisinde harika dakikalar geçirebilirsiniz. Bu sayede kitap okumanın ne demek olduğunuz anlarsınız. Ayrıca kitabınızı okumak için ekstra bir zaman dilimi koymanıza gerek olmayacaktır. Mutlaka gezi sırasında hemen kitabınız çıkarıp okumaya başlayabilir, zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyebilirsiniz.

Kitap Okuma Alışkanlığı Disiplin İster

Söz konusu kitap okuma alışkanlığı adına disiplinli bir süreç şarttır. Mutlaka günlük olarak kendinize sayfa sayısı hedefleri koyun. Günlük 20 ya da 30 sayfa ilk başlar için harika olur. Sonrasında bu sayfa sayısını arttırmak da size aittir. Bir gün içerisinde ne olursa olsun bu hedefinizi yapmaya çalışın. Hiçbir mazeret olmadan yaptığınız takdirde bir hafta içerisinde harika bir form sahibi olursunuz.

Kitap Buluşmaları

Sosyal medya üzerinden kitap okuma sayfalarına ya da kitap kulüplerine üyelikler yapabilirsiniz. Kitap sever insanlarla tanışarak bilgiler alabilirsiniz. Bu sayede etrafınızda kitaplarla ilgili insanlar toplarsınız. Ardından kitaplara karşı daha yakın hale gelirsiniz. Hiçbir şekilde kitaplardan kopmama adına bu kuralı uygulamanızı tavsiye ederiz. İlerleyen zamanda çok daha donanımlı hale gelme adına bu yöntemler sizlere iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir