Kireçlenme Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri

Halihazırda osteoartrit kavramıyla açıklanan kireçlenme belirtileri değişkenlik göstermekle beraber milyonlarca insanı etkiler. Kronik bir eklem rahatsızlığı olmasının ayanı sıra kıkırdak dokusu zamanla aşınma yaşar. Sonrasında kötüleye gitme durumlarıyla kemiklerde parçalanmalar olur. Bununla birlikte iltihaplanma süreci baş gösterir ve ağrıların sebebi de buradan gelir. Yapılan araştırmalara baktığımızda kireçlenme, 40 yaş üstündeki kişilerde çok yaygındır. Ayrıca hayatının büyük bölümünde yük taşıma işleri yapmış kişilerde de görülme olasılığı fazladır.

Kireçlenme Neden Olur?

Kireçlenmenin etkilediği başlıca bölgeler diz ve bel olurken kalça ya da boyun kısmında da görülme ihtimali vardır. Ayrıca obezite probleminin ileri yaşlarda devam etmesi de bu kronik eklem hastalığının ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Bunun dışında genetik faktörlerin belirleyici olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Kireçlenme Belirtileri Var Mı?

Eklem ağrıları ve kemik hastalıkları çerçevesinde baktığımızda çok sinsi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise yavaş gelişmesi ve belirtilerinin zaman içerisinde ortaya çıkmasıdır. Bu durum ise önlem alınmasını güç hale getirir. Zaman içerisinde kötüleşme olduğundan sonraki aşamalarda tedaviler yetersiz kalır. Peki, kireçlenme  belirtileri nelerdir?

En başta eklem hareketleri sonrasında oluşan ağrılardan bahsetmemiz gerekir. Var olan kireçlenme belirtileri özelinde bu ağrıların seviyeleri de vardır.

Sabah saatlerinde kişinin uyanmasıyla birlikte eklem sertliği oluşuyorsa kireçlenme ihtimali olabilmektedir. Ayrıca yine esneklik kaybı bulunması ve hassas olması da başlangıç seviyesinde ortaya çıkar. Eklemlerin harekete sırasında gıcırdama seslerinin bulunması da kireç habercisidir. Ayrıca ayak, bacak, el bölgelerinde şişkinliklerin oluşması da yine bir başka belirtisidir. Söz konusu bu şikayetlerin devamlı olması halinde doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Kireçlenme Tedavi Yöntemleri

Söz konusu belirtilerin başında ağrılar gelirken günlük hayatı olumsuz yönde etkilemesi muhtemeldir. Bununla birlikte işlev kayıplarına kadar kişinin hayatını riske atma durumu vardır. Bunun için hemen kireçlenme tedavi yöntemlerine geçerek sonuç alınması lazımdır. Doktor kontrolünde ilaç ve krem uygulamaları yapabilirsiniz. Ayrıca losyon tedavileri de yaygındır. Ancak kilolu iseniz mutlak surette diyet programlarına dahil olmalısınız. Spor yaparken fizik tedavi alternatifini de değerlendirebilir, egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Çeşitli yöntemlerin uzun süreli sorunları geçireceği mutlaktır. Ancak ileri yaşlarda kişilerin kireçlenme sorunları kalıcı hal alır. Bu gibi durumlarda ise eklem protez cerrahi operasyonları vardır. Metal ya da plastik parçaların kemik aralarına konması suretiyle kişinin yaşadığı problemler yok olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir