Kendini Şımartmak İsteyenlere Alaçatı Gezisi

İzmir’in çarşısı olmasıyla ün yapan Alaçatı gezisi birçok yönden farklılık içerir. Özellikle her ne kadar bazı tarihi yapılar ve müzeler var olsa da mekanlarıyla ilgi çeker. Bununla birlikte doğal güzellikleri için değil, daha ziyade alışveriş ve çarşıları için turistleri ağırlar. Eğer kendinizi bir nebze de olsa şımartmak istiyorsanız Alaçatı sizler için ideal olacaktır. Uzun geceleri değerlendirebilir, mekanlarda benzersiz yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca gerekli ya da gereksiz alışveriş yapma zevkini de en iyi şekilde buraya yaşayacağınızdan şüpheniz olmasın. Sığacık ile çok yakın olan Alaçatı birçok farklı anlamı bir arada barındırır. 

Alaçatı Çarşıları

Alaçatı merkezi için köyiçi cazibesiyle sizleri karşılıyor. Çeşitli oteller ve mekanlar burada yer alırken çarşı alanını da mutlaka görmelisiniz. Özellikle değirmenler yokuşundan çıktıktan sonra arka sokaklarda yapacağınız tur gezisi, sizleri bambaşka bir Alaçatı ile karşılaştırıyor. Fiyatlarından bahsetmemize gerek olmasa da yine de harcama yaparken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Küçük ve dar sokaklardaki mekanlarda farklı yemek kültürlerini deneme şansınıza sahipsiniz.

Değişen Alaçatı için ise Kemalpaşa Caddesi sizleri karşılıyor. Ayrıca Hacımemiş Mahallesi sokakları da benzersiz bir keyif yaşamak isteyenlere hitap ediyor. Buradaki sokaklarda bulunan masalara oturarak keyif kahvesi içebilir, atıştırmalıkların tadına bakabilirsiniz.

Alaçatı Pazar Yeri Camii

Kültürel anlamda çok fazla bölge olmasa da Alaçatı gezisi için Pazar Yeri Cami büyük öneme sahiptir. Önceki yıllarda Ayios Konstantinos Kilisesi olan bu enfes yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müslüman nüfusun artması sonrasında cami haline gelen bu yapı, hiçbir sanatsal değerinden bir şey kaybetmemiştir. İçeriye girdiğinizde sizleri harika kubbesiyle bir cami karşılar. Ancak hemen sol kısmında bulunan perdenin arkasında kilise zamanından kalma eserler vardır. Bununla birlikte Hristiyanlık inancında kutsal olan önemli zatlara ait resim ve figürler bulunur.

Osmanlı zamanında saygı gerekçesiyle hiçbir zarar verilmeyen bu kısım, günümüzde yerli ve yabancı turistleri büyülemeye devam ediyor. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda Fener Rum Patriği organizasyonuyla ayinler düzenlenmeye devam ediyor. Alaçatı çarşı ortasındaki bu güzide tarihi eseri mimari açıdan da görülmeye değer buluyoruz.

Alaçatı Gezisi Eğlenceleri

Deniziyle de ilgi çeken Alaçatı’da windsurf ve Kitesurf noktaları vardır. Denizin yavaş derinleşmesi ve rüzgârın sertlik açısından uygun olmasıyla bu sporları yapmanın tadı başkadır. Özel dersler alarak sizlerde bir hafta gibi kısa bir zaman içerisinde rüzgar sörfü yapmaya başlayabilirsiniz. Plajları ve eğlence mekanlarıyla da her zaman odak noktası olan Alaçatı gezisi için alternatifler oldukça fazladır.

Alaçatı Gezisi Yemekleri

Harika mezeleriyle öne çıkan turistik bölgenin yemek kültürü çok geniş yelpazeye sahiptir. Birçok mezeci bulunurken başı çeken ise Eflatun ve Asma Yaprağı’dır. Bununla birlikte Alaçatı çarşısında Çat Çat Kokoreç deneyimi yaşamanızı da tavsiye ederiz. Mutlaka damla sakızlı dondurma yemeniz gereken Alaçatı gezisi sırasında midye ya da kumru diğer seçeneklerdir. İçerisinde sucuk, kaşar ile yanında turşu ve süs biberiyle enfes bir lezzet ortaya çıkıyor.

Gece hayatının da çok renkli olduğu mekanlarda konserleri kaçırmamak için de rotanızı oluşturmalısınız. İzmir ve hatta İstanbul’a taş çıkartacak kaliteye sahip mekanları bulunur ara sokaklarda. Ayrıca şüphesiz ki bar kültürü de gelişmiş olan eğlence merkezinde Küçük Beyoğlu sokakları sizlerin başını döndürecek cinstendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir