Kaşıntı Nedenleri Nelerdir? Kaşıntı Nasıl Gider?

kaşıntı nedenleri

Özellikle yaz aylarında çok daha fazla kendisini gösteren kaşıntı nedenleri nelerdir? Gerek havaların ısınmasıyla bunaltıcı bir iklimin ortaya çıkması gerek sinek ısırıkları etkilidir. Bununla birlikte cilt hastalıklarını da tetikleyen kaşıntının ortaya çıkmasında başka unsurlar vardır. Ayrıca ruhsal problemlerin neticesinde de vücutta kaşıntıların olması söz konusudur.

En Yaygın Kaşıntı Nedenleri

Hemen her insanda çok sık ortaya çıkan kaşıntı için nedenler saymak oldukça zordur. Çünkü birçok farklı unsurun tetikleme durumu vardır. Ancak çoğunlukla sinek, pire, kene, tahta kurusu ısırıklarında kaşıntılar uzun sürelidir. Ayrıca var olan çeşitli cilt hastalıklarının bir nedeni olarak da kendisini gösterebilir. Özellikle sedef ya da kurdeşen varsa kaşıntı yaygındır. Uyuz, bit, suçiçeği ve egzema sorunlarında da yine kaşınma olur.

Cilt hastalıklarıyla beraber farklı rahatsızlıkların habercisi olması da önemine işaret eder. Kişinin böbrek yetmezliği ya da karaciğer hastalıklarına sahip olması da kaşıntıyı gösterir. Yine demir eksikliği sorunu yaşayan özellikle kadınlar için belirtilerdendir. Orta yaşın üstünde tiroid sorunlarında da ortaya çıkar.

Alerjik Reaksiyonla Kaşıntılar

Herhangi bir yiyeceğe kişinin alerjisi varsa da kaşıntı geçici de olsa ortaya çıkar. Bunun dışında ilaç ve kozmetik ürünlerine karşı duyulan hassasiyetle de bu durum kendisini gösterir. Bundan dolayı kaşıntı nedenleri tespiti oldukça güçtür. Mutlaka vücutla ilgili bazı tetkiklerin uzman kişilerce yapılması en sağlıklı olanıdır.

Kaşıntı Gideren Uygulamalar

Halihazırda sıcak ya da soğuk su uygulamaları kaşıntı nedenleri ne olursa olsun iyi gelir. Hızlı bir şekilde kaşıntıyı kesme adına faydalıdır. Çoğunlukla kolonya kullanımıyla kaşıntıların giderilmesi sağlanır. Ancak yaygın olsa da alkol içeren kolonyanın sağlık açısından riski büyüktür. Çünkü neden ortaya çıktığı bilinmeyen bir kaşıntıdan dolayı cilde sürülmesiyle daha ciddi sonuçlar görülebilir. Telafisi çok daha güç olacak durumlarla karşı karşıya kalmama adına kolonya kullanımını her kaşıntıda tavsiye etmiyoruz.

Bitkisel Yağlar İşe Yarar Mı?

Kaşıntıların gece saatlerinde olması ya da rahatsızlık düzeyinin yüksekliği durumlarında çeşitli uygulamalar vardır. Öncelikli olarak pamuklu kıyafetlerin yaz aylarında tercihi daha önemlidir. Bu sayede sentetik kıyafetlerdeki terleme olayları yaşanmaz. Kaşıntının terlemeye bağlı olduğunu düşünürsek daha az bir rahatsızlık ortaya çıkması muhtemeldir. Ayrıca bulunduğu mekana kişinin lavanta yağı ya da biberiye yağları damlatması da yararlıdır. Gerek yastık üzerine gerek kıyafete uygulama yapılabilir. Bununla birlikte vücuda da yine lavanta yağı sürerek kaşıntı nedenleri ortaya kaldırılabilir.

Beslenme Kaşıntı Nedenleri Arasında Mı?

Kaşıntıyı çok fazla hisseden kişilerin domates, peynir ve karpuz ürünlerini tüketmesini tavsiye ederiz. Çok sık yağlı beslenme durumları da beraberinde kaşıntıyı getirir. Vücut bağışıklığını engelleyen tüm zararlı ürünlerin aynı zamanda kaşıntıya neden olduğunu unutmayın. Sonrasında nereden geliyor bu kaşıntılar diyebilirsiniz. Ancak beslenme alışkanlığı da bu rahatsızlığın önlenmesinde belirli role sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir