Karşınızda Uzun Yaşam Sırları

uzun yaşam sırları sanabanabilgi

Dünya her ne kadar zahmetli ve yorucu olsa da uzun yaşam sırları herkesin gözdesi olabiliyor. Hiç lezzet almasa bile insanların bu yöndeki çabaları söz konusu. Bununla birlikte daha güzel ve mutlu olma adına da insanoğlu devamlı arayış içerisindedir. Harvard Üniversitesi çalışmalarında ortaya çok ilginç bir sonuç çıktı. Bu sonucun ardından tüm gözler insan yaşamına tekrar çevrildi. Çünkü çıkan sonuca göre insanoğlu, ruhsal ve fiziksel açıdan gereklilikleri yapması durumunda 250 yaşını görebilecek durumdadır. Evet, yanlış okumadınız. 250 yaşına kadar bir insanın yaşayabilmesi ihtimaller dahilindedir. Ancak elbette ki şartlar ve gelişmeler bu süreyi kısaltıyor. Peki, uzun yaşam sırları nelerdir?

Uzun Yaşam Sırları Listesi

Söz konusu uzun yaşam amacıyla yapılacaklar listesinde hem fiziksel hem de ruhsal unsurlar bulunur. Halihazırda Konfüçyüs mantığı burada devreye girerken en uzun yaşayanların bulunduğu ilk ülke ise Japonya’dır. 1963 yılı verilerinde baktığımızda 100 yaşın üstünde sadece 153 kişi vardı. Ancak 2022 yılında 90 bine yaklaşan bir nüfusa sahip 100 yaşında üstünde olan kişiler. Japonya’nın burada neyi başardığı ya da neyi kazandığını iyi incelememiz gerekir.

İlk olarak hedefin sağlıklı yaşam olduğunu vurguluyor uzmanlar. Genetik açıdan sağlıklı kişilerin daha iyi çevre faktörleriyle hayatını güzel geçirmesi mümkün. Bununla birlikte düşük kolesterol ve az kanser riski de yine bu etkenlerle ilgili. Elbette ki devamlı kötü düşünceler, ruhsal sorunlar, endişelerin inanç kaybı yarattığı açıktır. Bunun sonucunda ise problemler katlanarak geldiği için yaşam kısalır. Bunu tersine çevirme adına uzun yaşam sırları listesine birlikte göz atalım.

  • Az Ye, Çok Koş

Binlerce yıllık öğretiler arasında bulunan az ye, çok koş hemen her sağlıklı vücut için önemli bir rehberdir. Halihazırda İslam dini çerçevesinde baktığımızda da ölmeyecek miktarda yemek yeme tavsiyesi vardır. Yine Çin öğretileri bizlere daha az yemeyi önerir. Bununla birlikte düzenli egzersiz ve spor yapmayı da bırakmamak gerekir. 50 yaş üstü için spor artık bir zorunluluktur.

  • İkigai Felsefesi

İnsanların uzun yaşam heveslerini devamlı ortaya çıkaracak bir amaca ihtiyaç vardır. Mutlak surette dünya için boş olmadığını fark etmeli. Buna yönelik olarak yeni hedefler belirlemeli. Sizlerde eğer kendinize hedefler koyarak bunlara ulaşmaya çalışırsınız düzen içerisine dahil olursunuz. Sonrasında uzun yaşam sırları için steroid hormonu devreye girer. Bu, kişinin hayatta aktif kalmasını da beraberinde getirir.

  • Zihinsel Uğraşılar

Kişinin emekli olma fikrinin kafasından çıkarması da zihinsel uğraşıları da önem taşır. Ayrıca keyif aldığınız uğraşıları da mutlaka düzenli bir şekilde yapmaya çalışın. Zihin hareketleri sağlayan eylemlerle aktif bir dinlenme süreci geçirebilirsiniz. Bu sayede yaşlanmayı önler, uzun bir yaşamı mümkün kılabilirsiniz.

Uzun Yaşam Sırları Neler Vaat Eder?

  • Kişinin geleceğe dair devamlı umutlu olmasını sağlar.
  • Kişinin her durum ve koşulda mutlu, neşeli kalmasını mümkün kılar.
  • Kişinin her gün yeniden hedeflerine doğru koşmasını ister.
  • Çevresine daha faydalı bir insanı ortaya çıkarır.

Ruhsal Açıdan Uzun Yaşam Sırları

Günümüz insanı için stres hayatın olmazsa olmazıdır. Sürekli bir yerlere koşturma içgüdüsü ile hareket edenlerin mutluluğu da kalıcı olmaz. Bundan ötürü bir nefret, sinir ve tatmin olmama durumları ortaya çıkar. Son yıllarda intihar olaylarının dünya genelinde artması da nedensiz değildir. Ayrıca yine infial yaratan katliam olayları da gösteriyor ki ruhsal sağlık son derece mühimdir. Kişinin sadece yeterli beslenmesi, doğru beslenmesi, spor yapması bir şeyleri değiştirmez. Bununla birlikte stres, endişe ve üzüntülerden uzak durması lazımdır. Bunun için şükür ve dua kavramlarını öne çıkarır birçok öğreti. Her halinden memnun olan insanın isyanı söz konusu değildir. Kendisini yıpratmadığı için daha sağlıklı düşünebilir ve hareket edebilir. Bunu sağlarken de yine gücünü manevi unsurlardan alma şansı da yüksektir. Ruhsal açıdan da kendinize bakarak uzun yaşam sırları hakkında teorileri hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir