Karpuz Cilt Lekelerini Geçirir Mi?

karpuz cilt

Yaz ayları için en iyi seçim olan karpuz cilt özelinde birçok faydayı da beraberinde getiriyor. Bunaltıcı sıcaklar için ilaç niteliğinde sulu meyveyi soğuk yemek ise harika bir damak tadı sunuyor. Bununla birlikte pikniklerde de yemeğin ardından yeme alışkanlığı bulunurken cilde faydaları bulunuyor. Hafızanın güçlenmesini sağlayan ve saçlarını da dökülmekten kurtaran karpuz, dikkatli olmayı da sağlıyor. Çünkü konsantrasyon etkisi minerallerin sayısı fazla. Ayrıca magnezyum ve potasyum içermesi de yüksek tansiyonu dengelemesini mümkün kılıyor. İlerleyen yaşlarda olabilecek damar tıkanıklığı sorunlarını da yine karpuz yiyerek engel olabilirsiniz. Herkes için sağlık koruyucu özellikleriyle dikkat çekiyor. Peki, cilt lekelerine karşı etkisi nedir?

Karpuz Cilt Faydaları Sağlar Mı?

Enerji sunmasıyla bilinen karpuz, cildin çok daha temiz ve pürüzsüz hale gelmesinde rol oynar. Halihazırda güzelliğe önem veren kadınların yaz ayı için ilk tercihi olmalıdır. Çünkü içerdiği maddeleriyle daha hızlı bir hücre yenilemesi sağlar. Kaslar üzerinde de etkili olması da yine cildin yararınadır. Sadece yiyerek değil, yapacağınız peeling işlemleriyle de karpuz cilt faydasını görebilirsiniz.

Ciltlerde Karpuz Peeling Uygulaması

1 dilim kadar karpuzu keserek blender yardımıyla ezin. Sonrasında püre olacak karpuzun içerisine 1 yemek kaşığı toz şeker ilavesi yapın. Ardından cildinize masaj yaparak uygulayın ve en az 5 dakika bekletin. Haftada 1 ya da 2 kez yapacağınız bu karpuz peeling işlemiyle hücre yenilemesini mümkün kılabilirsiniz. Soğuk suyla yıkayarak da cilt hücrelerinin uyarabilirsiniz. Böylelikle etkisini çok daha ileri boyuta taşıyabilirsiniz.

Genç Gösteren Karpuz Maskesi

Karpuz cilt üzerinde birçok tesiri sahip olmakla beraber işleyişi önem taşır. Özellikle nasıl bir etki istediğinize göre de yapacağınız işlemler farklılaşır. Orta yaş insanlar için karpuz maskesini yapmak yaz aylarında vazgeçilmez olmalıdır. Çünkü çok sık bulunmayan karpuzun tüm cilt yararını bu maskeyle ortaya çıkarabilirsiniz. Bu maske tarifinde ise bir dilim karpuzla birlikte avokadoya ihtiyacınız olacak. Püre haline getirdiğiniz bu iki dilim meyveyi karıştırın. Ardından cildinize uygulayarak yine aynı şekilde 5 dakika bekleyin. Kırışıkları azaltmasıyla bilinen bu maske sayesinde cilt lekeleri de ortadan kalkar. Çok daha genç bir görünüme sahip olma adına haftada bir kez uygulanması söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir