Kardeş Ülke Azerbaycan Gezisi

azerbaycan gezisi

Türkiye’ye hem kültürel ve tarihi hem de coğrafi anlamda yakın olan kardeş ülke Azerbaycan gezisi sizlere iyi gelecek. Popüler hale gelen kültürel yapılarıyla dikkat çekerken doğal güzelliklerin sayısı da oldukça fazladır. Bununla birlikte her mevsim rahatlıkla gezebilir, imkanlarından yararlanabilirsiniz. 10 milyonu aşkın nüfusa sahip ülkede 11 tanesi büyükşehir olmak üzere 77 şehir yer alır. Başkent Bakü ise her anlamda en öne çıkan şehridir. Özellikle tarihi gezi isterseniz çok sayıda önemli mekana ev sahipliği yapar.

Bakü Gezisinde İçeri Şehir

2013 yılında tamamlanmış olmasıyla beraber sembol konumundaki Alev Kuleleri sizleri karşılar. Modern yapılarla eski simgeleri ve binaları bir arada bulundurması da şehrin gücünü gösterir. UNESCO Dünya Tarihi Mirasları Listesi’nde yer alan İçeri Şehir ise ilk akla gelen yerdir. Hemen gitmeniz gereken yer olurken sokaklarında dolaşmak büyük bir keyif sunar. Özellikle Paleolitik dönem kalıntılarının dahi bulunması da bambaşka bir atmosfer vaat eder. Eski ya da Köhne Şehir olarak isimlendirilmesi ise binlerce yıllık geçmişinden gelir. Yerli ve yabancı turistlerin ilk ziyaret ettiği bölgedir. Antik kent gezilerinin yanı sıra hemen yakında Kız Kulesi sizi bekler. Birçok efsanevi anlatıya sahip olan bu kız kulesi ücretlidir. En üst noktaya kadar iç merdivenlerden çıkarak tüm şehri izleyebilirsiniz. 12.yüzyıl eseri olan Kız Kulesi ya da Kalesi içerdiği unsurlarıyla da baş döndürücü güzelliğe sahiptir.

UNESCO Mirası

Söz konusu bölge içerisinde Şirvanşahlar Sarayı da yer alır. Dünya Mirası olmasıyla UNESCO listesindeki bu yapıyı da görebilirsiniz. Sonrasında İstiklaliyyet Caddesi boyunca gezilere devam edebilirsiniz. Buralarda Azerbaycan Edebiyat Müzesi, Akademik Filarmonisi, Nizami Gencevi Anıtı yer alır. Ayrıca çok sayıda akademi bulunması da kültürel bir geziyi kaçınılmaz kılar.

Hazar kıyısında yer alan Dagustu Park da yine uğramanız gereken yerler arasında. Hemen araştırarak şehir manzarasını kıyıdan izleme keyfini yaşayabilirsiniz. Ayrıca Alev Kuleleri tam karşınızda olacak. Yürüyerek dahi bilgi elde edeceğiniz çok önemli merkezler vardır. Azerbaycan gezisi için kıyı kentleri de yine uygunluğa sahip.

Lahic Köyü Nerede?

Eşsiz güzellikler için gitmeniz gereken yerlerin başında Lahic Köyü gelirken lezzetli bir mutfağı da vardır. Bakü ile arasında 3 saatlik mesafe olduğu için birkaç günlük gezilerde tavsiye ederiz. Adeta açık hava müzesi olan bu küçük köyde yerel halkın mağazaları alışveriş için idealdir. Süs eşyaları ve tarihi noktalarıyla sizlere keyifli bir gün sunar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir