Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır?

Vücudun çok fazla yağ üretmesiyle ortaya çıkan sorunların giderilmesi adına karaciğer detoksu uygulayabilirsiniz. Hemen herkesin mutlak surette yıl içerisinde uygulamasını öneririz. Çünkü bu sayede biriken yağların problem olmaktan çıkması söz konusudur. Bununla birlikte yıl boyunca zararlı yağlardan kaçamayan insanların ileriki yıllarda ciddi hastalıklarla karşılaşmamasını sağlar. Halihazırda vücudumuz için beslenme son derece önem taşır. Ancak yine de tükettiğimiz ürünlerin sağlık değerine bakmak her zaman için mümkün değildir. Özellikle devamlı kızartma ve yağlı ürünlerin tüketenler için karaciğer yağlanması ciddi bir sorundur.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Vakaların çoğunluğunda ciddi bir belirtisi olmaması da durumu daha riskli yapıyor. Sonrasında ortaya çıkan çeşitli hastalıkların habercisi konumundadır. Bununla birlikte karın bölgesinin üst tarafında sık sık yaşanan ağrılarda ciddi boyutunu gözler önüne seriyor. Eğer kişinin aşırı yorgunluk hissi varsa ve hazımsızlık durumları bulunuyorsa mutlaka karaciğer detoksu yapması gerekir. Bunun dışında gebelik ya da hızlı kilo kaybı da yağlanma yapabilmektedir. Ayrıca farklı enfeksiyon türleriyle beraber ilaçların sık kullanımı da bu sorunu beraberinde getiriyor.

Karaciğer Yağlanması Durumu

Alkol ve sigara tüketiminin fazla olması da karaciğer yağlanması olmasına nedendir. Söz konusu araştırmalarla ortaya konduğu gibi alkol kullanmayan kişiler için risk azdır. Bununla birlikte araştırmalarda herhangi bir tedavi durumu olmadığı da biliniyor. Yalnızca kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirerek karaciğer yağlanmasının önüne geçmesi mümkündür. Bunun için ise karaciğer detoksu oldukça iyi bir seçimdir. Özellikle kilo fazlası bulunan kişiler için hemen uygulamaya başlayalım.

Karaciğer Detoksu Nedir?

Olası yağlanma durumlarına ilişkin detoks sürecinde enginar kullanımı söz konusudur. Sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme programı vardır. Eğer karaciğer yağlanması için çözüm önerileri sunulmazsa ilerleyen dönemlerde iltihaplanmalar olması kaçınılmazdır. Ardından siroz belirtileri ortaya çıkarken organ nakli riskine kadar giden bir süreç söz konusudur. Telafisi güç durumlarla karşı karşıya kalmama adına hemen karaciğer detoksu yapılması en iyi seçenektir.

Karaciğer Detoks Süreci

Riskin büyük olması halinde 40 günlük detoks programı uygulanır. Bu süre boyunca akşam yemeklerinde yalnızca enginar tüketimi vardır. Bir gün enginar yemeği yapabilir, diğer gün çanakta garnitürlü enginar tüketebilirsiniz. Zeytinyağlı seçenekleri var olduğu gibi haşlayıp kullanımı da söz konusudur. Ayrıca enginar çorbası da yaparak midenizi rahatlatabilirsiniz. Bu sayede karaciğer yağlanması azalırken iltihaplanma varsa da geçecektir. Özellikle orta yaşın üstündeki kişiler için karaciğer detoksu enginar tarifleriyle çok sağlıklı hale gelir. Bununla birlikte kadın vücudunda çeşitli enfeksiyon durumların oluşmaması da yine bu detoks ile sağlayabilirsiniz. Gün boyu sabahları yeşil çay ve meyveyle güne başlanır. Ardından ise yine meyve ya da sebzeyle ara öğünleri geçebilirsiniz. Haşlanmış sebze tercihleri yapmanız ve hazır gıdalardan uzak durmanız şarttır. Bunun neticesinde akşam yemeğinde hafif salata ve enginar menüsü ile günü tamamlayarak karaciğer detoksunun faydalarını görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir