Kalp Dostu Besinler Neler?

Artık çok daha sık ve çeşitli hastalıklar bir tehdit olurken kalp dostu besinler ile ilgili gelişmeler sürüyor. Kalp hastalıklarında ölüm oranları her geçen gün artıyor. Bununla birlikte çeşitli rahatsızlıkların oluşması da kalpten kaynaklı durumları tetikliyor. Tüm bunlar düşünüldüğünde çok daha sağlıklı bir yaşam için kalp dostu besinleri tüketmek gerekiyor. Özellikle diyet için de uygun olan bu besinlerle beraber kilo verilebileceği de unutmayın.

Kalp İçeceği Yeşil Çay

Kalp ve damar sağlığı adına öne çıkan besinlerin başında yeşil çayı geliyor. Halihazırda sahip olduğu yüksek antioksidan bu durum üzerinde belirleyicidir. Ayrıca A ve C vitaminleri de çokça vardır. Bununla birlikte E vitamini de bulunan yeşil çay kalp dostu besinler arasındadır. Günde 1 fincan içilmesi yeterli olurken düzenli kullanım büyük öneme sahiptir.

Kalbe Omega Takviyesi

Kalp sağlığının korunması adına Omega 3 yağ asidinin önemini bilmeyen yoktur. Sıradan balıklardan ziyade buna dikkat edilerek seçim yapmanız çok daha iyi olacaktır. Haftada en az bir defa somon balığı tüketiminin önerilmesi de kalp dostu olmasından gelir. Ayrıca ton balığı da yine bir omega seçimi için hayat kurtarır.

Vazgeçilmez Bitter Çikolata

Belki şaşıracaksınız ama bitter çikolatada kalbini korumak isteyenler için olmazsa olmazdır. Günde 2 parça alınmasıyla hem tansiyonun dengelenmesi hem de kolesterol seviyesinin düşmesi söz konusudur.  Çok aşırı bir kullanım olmadığı müddetçe oldukça sağlıklı bir üründür.

Yağ Asitli Ceviz

Kan basıncını düzenleyici etkiye sahip olan ceviz ile de kalp ve damar sağlığınızı koruyabilirsiniz. Sahip olduğu yağ asitleri burada öncü olurken tansiyon problemlerini en aza indirir. Ayrıca kan pıhtılaşma durumlarında da yine kurtarıcı olarak ceviz öne çıkar. Birkaç avuç olacak şekilde günlük kullanımıyla damar sertleşmeleri yaşanması da engellenir. Kalp krizi riskini de en aza indiren besinler listesindedir.

Yulaf Ezmesi

Tadı çok beğenilmese bile diyetlerde kullanımı yaygın olan yulaf ezmesi de kalp dostu besinler arasındadır. Kolayca tüketimi olurken özellikle lifleri son derece faydalıdır. E ve B vitamini bakımından da hastalıkların önlenmesi amacıyla etkisini görmek mümkündür. Gün içerisinde sabah ya da öğle saatlerinde tüketimi uygundur.

Kalp Dostu Kuşkonmaz

Halihazırda yağ hücrelerinin zararlarının atılması adına tüketilen kuşkonmaz ile de kalp sağlığı arasında doğru orantı vardır. Kolesterol düşüren her derde deva niteliğindeki bu besinle sağlıklı bir kalp kazanmak mümkündür.

Mineralli Ispanak

Potasyum deposu olarak bilinen ıspanak bizlere Temel Reis yadigarıdır. Çok fazla mineralin bir arada bulunması da güçlü bir temizliği beraberinde getirir. Bundan dolayı kalp dostu besinler dediğimizde belki de en önemlisidir. Omega 3 yağ asitlerine de sahip olan ıspanağın haşlanarak tüketilmesi son derece yararlıdır. Ayrıca buharda da pişirme teknikleri vardır. Haftalık olarak düzenli tüketimi sonrasında etkisini görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir