Kaliteli Uyku İpuçları Nelerdir?

Elbette ki bir sağlık sorunu haline gelen uykusuzluk giderek etkili olurken kaliteli uyku ipuçları nelerdir? İnsanların birçok açıdan problem yaşamasına neden olan uyku bölünmeleri neden yaşanır? Sağlık araştırmalarında ortaya çıkan bir rapor şok etkisi yarattı. Almanya merkezli bir ankette her beş çalışandan dört tanesinin kötü uyuduğu ortaya çıktı. Özellikle uykuyu sürdürme açısından bozukluklar yaşayan insanlar için öneriler neler? Eğer sizde uykuya dalma adına sorunlar yaşıyorsanız ya da uykunuzu bölmeden uyanamıyorsanız ipuçlarını uygulayın.

Kaliteli Uyku Nedir?

Halihazırda kaliteli uyku tam anlamıyla kişinin rahat bir şekilde uyuması ve dinlenmiş kalkmasıdır. Hiçbir araç etkisinde olmadan bunu devam ettirmesidir. Uyku zamanı içerisinde sık sık uyanma kaliteli uykunun en büyük düşmanıdır. Yorgunluk ya da bitkilik durumlarının yanı sıra uyku hapı alanların sayısının giderek artması da önemli bir sağlık sorununu ortaya çıkardı. Evet, artık kaliteli uyku alamıyorum diyenlerin sayısı çok fazla. Siz de uyandıktan sonra kendinizi yorgun, bitkin ve hatta dayak yemiş gibi hissediyorsanız dikkat etmelisiniz. Peki, neler yapabilirsiniz?

Akşam Rutinleri

İnsan vücudu tam anlamıyla alışkanlıklara göre sistemini kurar. Rutinleri sevmesinin en önemli nedeni ise otomatik davranışları tahmin edebilmesinden kaynaklıdır. Bu sayede enerji tasarrufu yapar ve daha rahat bir şekilde çalışır. Bununla birlikte beynin bir sonraki eylemi düşünmesi de gerekmiyor. Ayrıca uyku ve uyanma rutinleri de yine buna göre şekil alır. Bundan dolayı mutlaka vücudunuzu doğru bir ritme sabitlemelisiniz. Her gün aynı saatte uyumak ve uyanmak bir alışkanlık geliştirir. Sonrasında vücut saati geldiğinde uykunuz otomatik gelir ve hemen beyin devreye girer. Her gün farklı saatte uyumak büyük bir uykusuzluk sorunudur. Ayrıca yemek yeme alışkanlıklarından tutun da film izleme durumuna göre de farklı saatlerin kullanımı rutin dışına çıkmaktır.

Uyku Alışkanlıkları Oluştur

Uyuma adına sorunlar yaşarken rutin çerçevede mutlaka yeni egzersizler geliştirebilirsiniz. Bunların başında meditasyon gelirken günlük yazma, kitap okuma veya sesli kitap dinleyerek de yapabilirsiniz. Eğer her gece bu egzersizlerden biriyle uykuya dalarsanız daha huzurlu ve rahat olur. Böylece alışkanlık gelişir ve sizi uykuya götürecek bir yol bulursunuz. Ancak teşvik unsuru olmaması durumunda uykunun gelmesi de daha zor hal alır.

Yatak Odası Uygunluğu

Mutlaka yatak odasının birçok açıdan uygun olması da kaliteli uyku ipuçları arasındadır. Aksi durumda ne kadar kişi istese de zorlanma söz konusu olur. Öncelikli olarak serin ve karanlık olmasına dikkat etmelisiniz. Ardından gürültünün olmadığına da emin olmalısınız. Ayrıca oda sıcaklığı 16 ile 18 derece arasında olursa çok daha kaliteli bir uyku mümkün olur. Ancak perdenin açık olduğu ve ışık alan bir odada uyumak elbette ki zorluklar getirir. Çünkü beyninizi uyumaya ikna etmek daha zordur.

Kaliteli Uyku İpuçları Sonuçları

Söz konusu kaliteli uyku ipuçları özelinde çeşitli araçlar bulunur. Eğer yine de uykunuz gelmiyor ve sorunlar yaşıyorsanız uyku maskeleri alabilirsiniz. Ayrıca kulak tıkaçları da yine uygun ortamın sağlanmasında yararlıdır. Daha güvenli bir uyku adına psikolojik etkiye sahip ağır battaniyelere sarılmak da bir yöntemdir. Sıradan ve basit olmadığını bildiğimiz uyku için bunları uygulayarak verim alabilirsiniz. Eğer iyi bir uyku almazsanız günlük yaşam kalitesi büyük oranda azalır. Bununla birlikte başarısız olma, zevk almama ve sorunlar yaşama durumları oluşur. Ayrıca psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabileceği gibi daha sinirli daha kızgın olma hali de yine uykuya bağlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir