Kalıcı Kilo Verme Kuralları!

kalıcı kilo verme kuralları

Halihazırda obezite giderek büyük bir sağlık sorununa dönüşürken kalıcı kilo verme kuralları çok daha önem kazandı. Bunun ana nedeni ise diyetlerle verdiğimiz kiloları çok hızlı bir şekilde geri almak oldu. Özellikle doğru beslenme programları uygulayan kişilerin hızlı kilo vermeleri kaçınılmazdır. Ancak diyet sürecindeki davranışın sonrasında da devam etmemesi sebebiyle büyük facialar ortaya çıkabilir. Bunların başında ise verdiğiniz kilolardan daha fazlasını kısa zamanda almaktır. Peki, bunun nedenleri nelerdir?

Verilen Kilolar Neden Geri Alınır?

Diyet boyunca belirli olan yasak listesi her zaman için cazip gelir. Sonrasında diyetin bitmesiyle birlikte bu yemeklerden yeme iştahı ortaya çıkar. Bununla birlikte iki aydan daha kısa bir zamanda verdiğiniz kiloları geri alabilirsiniz. Bunun olmaması için mutlaka diyet sürecini ortalama bir değer alıp devam etmelisiniz. Aşırı bir beslenme alışkanlığı olmaması son derece önemlidir. Ayrıca porsiyon seçimleri ve beslenme kültürünün de etkisi vardır. Eğer kalıcı kilo verme kuralları ile süreçleri yönetirseniz böyle bir durumda karşılaşmazsanız. İdeal kilonuzda uzun yıllar kalabilmek adına mutlaka bu kuralları uygulamalısınız.

Kalıcı Kilo Verme Kuralları Neler?

Yapacağınız farklı diyet programları sizleri hızlı ve sağlıklı bir kilo kaybına ulaştırır. Ancak ilerleyen dönemlerde nasıl bir anlayışa sahip olmanızı göstermez. Bundan dolayı kilolardan kalıcı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız bazı kurallara harfiyen uymanızı öneririz.

Kahvaltı Şartı

Her ne olursa olsun metabolizmanın normal çalışması adına kahvaltı gereklidir. İştahsızlık olsa bile evden çıkmadan önce hafif bir kahvaltı yapmalısınız. Aksi durumda ise birkaç saat sonrasında kan şekeri düşer. Ardından sağlıksız gıdalar alarak ayakta durmaya çalışır insan. Sabah saatlerinde tüketeceğiniz sağlıklı besinler arasında domates, peynir ve yeşillikler ilk sırada gelir.

Kalıcı Kilonun Kaybı Suyla Olur

Kilo veremiyorum ya da verdiğim kiloları hemen geri alıyorum diyenler için her gün su tüketimi en değerli zenginliktir. Mutlaka 24 saatlik zaman zarfında çoğu gündüz vakti olacak şekilde 12 bardak su tüketimi şarttır. Vücudun yağ yakması için temel kaynak su olurken kalıcı kilo vermenin bir numaralı anahtarıdır.

Tuzluklar Dışarı

Vücudun ödem biriktirmesiyle kilo kayıpları yetersiz kalırken tuzlukları hayatınızdan çıkarın. Özellikle soğuk havalarda vücut ısısını koruma adına yemekler yağlı ve tuzlu oluyor. İnsanın devamlı tuz ihtiyacı da buradan gelir. Ancak şişkinlik yapmasının haricinde büyük zararları olan tuzlar tam anlamıyla tehlikeli saçıyor. Bundan dolayı tuz yerine hafif baharatlar kullanabilirsiniz.

Sabah Yürüyüşü

Aç karnına yapacağınız yürüyüşlerle kalıcı kilo kayıplarını elde edebilirsiniz. Haftada üç sabah normal tempoda yürüyüş yaparak vücudunuzu dirençli hale getirirsiniz. Ardından aşırı tüketim istekleri de yok olur. Vücut dengesini korurken kalıcı kilo verme kuralları geri dönme ihtimalinizi de ortadan kaldırır.

Nasıl olsa bu kiloları geri alacağım psikolojisi oldukça kötüdür. Böyle bir durumun olmaması adına mutlaka kalıcı kilo verme kurallarını uygulamalısınız. Eğer yine de kilo vermede sıkıntı yaşıyorsanız ya da hemen kilo almaya yeniden başlıyorsanız mutlaka tahliller yaptırabilirsiniz. Çünkü vitamin eksikliği durumlarında ilaç tedavisi gerekebilir. Ayrıca tiroit bezlerinin iyi çalışmaması da diyetleri anlamsız kılabilir. Böyle durumlar için uzman doktorlarla danışarak süreçleri yönetmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir