Kadınlara Ihlamur Çayı İçmenin Faydaları

ıhlamur çayı sanabanabilgi

Ebegümeci familyasından olmakla beraber kokusuyla öne çıkan ıhlamur çayı içmenin kadınlara özel faydalarını biliyor musunuz? Özellikle kış aylarının akşam saatlerinde vazgeçilmezidir. Soğuk havanın etkilerini ortadan kaldırırken hemen her aktarda ya da markette kolayca bulabilirsiniz. Eğer ıhlamur içmeyi sevmiyorum ya da alışkanlığım yok diyorsanız hemen yararlarına bir göz atın. Eminiz ki bu yazıyla birlikte görüşünüz büyük oranda değişecek.

Soğuk Havalarda Ihlamur İçmek

Daha çok kış gecelerinde önerilmesinin en büyük nedeni soğuk algınlığı ve grip durumlarına karşı koruyucu olmasıdır. Terletici özelliği bulunduğundan dolayı ateşi de düşürür. Bununla birlikte her mevsim solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Eğer kendinizi nezle gibi düşünüyorsanız hemen sıcacık bir ıhlamur çayıyla üstünüzdeki sıkıntıyı atabilirsiniz.

İltihaplanma

Kadın hastalıkları ya da idrar yolu enfeksiyonları son derece can sıkıcıdır. Hemen her kadın için söz konusu olan bu iltihaplanma durumlarında da ıhlamur içmek büyük önem taşıyor. Öneyici olmasının yanı sıra giderici etkisi de vardır.

Yumuşatıcı etkisiyle birlikte ıhlamur çayı içmenin faydaları çok daha çeşitli hale gelir. Öksürük ve boğaz ağrılarında mutlaka tercih edebilirsiniz. Solunum yolu kaynaklı tahriş olma durumlarında da yine yatıştırıcı tesiri yüksektir.

Ciltte Ihlamur Çayı

Halihazırda çeşitli kadın hastalıklarıyla birlikte ıhlamur çayının faydaları ciltte de kendisini gösterir. Soğuk halde ıhlamur çayını pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Bu sayede ciltte yenileme ve temizliği en iyi şekilde sunar. Ayrıca leke ve akne durumlarına karşı da tesirlidir. Bununla birlikte daha canlı bir görünüm kazanma adına da en iyi doğal yöntemlerdendir.

Göze Şifa

Gözaltı morluklarının yok edilmesi ve bakterilerinin temizliği adına da etkili bir çözümdür. Özellikle yorgun gözlere sahip kişiler için idealdir. Gözlerinizi dinlendirmek adına mutlaka ıhlamurdan yararlanabilirsiniz.

Zayıflamak İçin Yararlı Mı?

Kadınlar için önemli olan sorulardan bir tanesi de zayıflatma özelliği var mıdır, oluyor. Vücut içi toksinleri atma adına ıhlamur çayının etkisi bir hayli yüksektir. Bilhassa ödem veya şişkinlik hissini çok sık yaşıyorsanız düzenli olarak tüketebilirsiniz. Akşam yemeklerinden sonra bir fincan ıhlamur çayı içerek ağrılarınızı yok edebilirsiniz. Karın şişkinliğini engellerken toksinlerden arınma sunar. Ayrıca yağları eritmesi ve metabolizmayı çalıştırması da zayıflamayı beraberinde getiriyor. İçtiğiniz her ıhlamurla kişinin kilo vermesi olasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir