Kadınlar Dikkat! Güzelleştiren Ebegümeci Etkisi

Son günlerde bir şarkı etkisiyle popüler hale gelen güzelleştiren ebegümeci yararları oldukça fazladır. Özellikle çayı çokça tüketilirken farklı şekillerde de kadınların yararlandığı önemli bir bitkidir. Halihazırda bilimsel ismi Malva sylvestris olan ebegümeci, cilt ve güzellik konularında da kozmetik sektöründe adından söz ettiriyor. Hemen her aktarda bulunur olan bu mucizevi bitkiyle çok daha kusursuz bir güzelliğe sahip olabileceğinizi unutmayın.

Ebegümeci Nedir?

Ülkemizde kazan karası ya da ilbik gibi yöresel isimleri de vardır ebegümecinin. Ancak çoğunlukla mor çiçekleri olanları öne çıkar. Buna karşın pembe ve kırmızı renkli çiçeklere sahip türü de bulunur. Ayrıca kendiliğinden yetişme özelliğine sahip olduğu için kolaylıkla hemen her coğrafyada görmek söz konusudur. Nadir bulunan bitki türlerinden olmadığı için kullanımı da kolaydır. Peki, ebegümeci hangi faydaları beraberinde getiriyor?

Güzelleştiren Ebegümeci Faydaları Nelerdir?

Öncelikli olarak sivilce ve cilt lekelerinin geçirilmesinde son derece tesiri yüksektir. Ayrıca cilt hastalıkları konusunda da ebegümeci otu alternatiftir. Bununla birlikte çay gibi demleme yaptıktan sonra posayı çıban veya benzeri durumların üstüne koyarak beklemeniz yeterlidir. Hızlıca çıbanların kurutma noktasında da benzersizdir. İltihapların oluşmaya başladığı cilt yüzeylerinde de etkili olurken canlılık getirir.

Halihazırda egzama veya deri döküntüsü durumlarında da yine ebegümeci bitkisinden faydalanabilirsiniz. Cilt kuruluğunu giderir, nemlendirme konusunda en iyi doğal yöntemdir.

Cilt haricinde de mide bulantılarını giderir. Sonrasında öksürük durumlarında da yine kullanımı yaygındır. Yazın meydana gelen burun damarlarında çatlamaları geçirmesi için de ebegümeci yarar sağlar. Ayrıca saçlarda bir türlü bitmek bilmeyen kepeklere karşı da ebegümeci rol oynar. Herkesin dilinde olan güzelleştiren ebegümeci mide ve sindirim sorunlarını da geçirir.

Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır?

Cilt özelinde canlılık kazandırması ve kuruluk sorunlarını gidermesi adına ebegümeci çayı yapabilirsiniz. Kolay bir şekilde birkaç dakika içerisinde hazır olacak çayı, gün boyu tüketebilirsiniz. Bununla birlikte ciltte oluşan lekeleri gidermesi, ölü hücreleri canlandırması amacıyla sabah ve akşam saatlerinde içebilirsiniz. Ayrıca bağırsakları çalıştırma noktasında da yarar sağladığı için diyet programlarınıza dahil edebilirsiniz. Bu sayede çok daha verimli bir kilo kaybı yaşayabilirsiniz.

Ebegümeci Çay Tarifi

Söz konusu güzelleştiren ebegümeci çayı için herhangi bir ek malzemeye gerek yoktur. 3 çay kaşığı kadar ebegümecini bıçakla küçük hale getirin. Maydanoz benzeri kıyım yaptıktan sonra 400 ml suyun içerisinde kaynatmaya başlayın. Ardından ocaktan alarak 10 dakika kadar demlenmesi için bekleyin. Sonrasında tüketerek etkisini görebilirsiniz. Eğer düzenli olarak kullanmak isterseniz günde 1 bardak kadar ebegümeci çayı yarar getirecektir. Ancak faydasını hemen görme adına çok aşırı bir şekilde içmeniz zararlı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir