Kadın Pantolon Cepleri Neden Küçük?

kadın pantolon cepleri

Yüzyıllardır süregelen merak ettiklerimizden kadın pantolon cepleri sizce neden daha küçüktür? Bu soruyu hiç düşündünüz mü acaba? Hemen herkesin aklına gelen ve cevabını bulamadığı bu soruya yanıt veriyoruz. Cevabını anlayabilmek için ise kadın kıyafetlerinde yaşanan değişimi ve gelişimi bilmemiz gerekiyor.

Kadın Pantolonları Tarihi

17.yüzyılda başlayan kadın pantolonlarının üretimi birçok farklı aşama kaydetti. 19. Yüzyıl ortalarına kadar pantolonların üzerinde yer alan astar içerisindeydi cepler. Bununla birlikte farklı bir cep bölümü olması da kıyafetleri ayrı olarak tanımlamamızı sağlar. O yıllarda erkek pantolonlarına baktığımızda ise bugünkünden çok bir farkı yokmuş.

Özellikle hizmetçilik yapan kadınların çokça kullandığı bu astarlı pantolonların cepleri oldukça küçüktü. Bunun nedeni ise kişinin özel eşyalarını koyabilmesini sağlamasıydı. Kişisel eşyalar için olan bu cepler, modern çantaların görevini görüyordu diyebiliriz. Ancak hırsızlık olaylarının artması da burada değişikliği beraberinde getirmiş. Astar üzerinden dikişli olduğundan dolayı kolaylıkla hırsızlar, bıçakla keserek cep bölümünü alabiliyordu. Bunun önüne geçmek için daha geniş cepli pantolonlar piyasaya çıktı. Bu durum ise güzellik algısının etkisiyle değişmiş. Çünkü büyük ve geniş cepli pantolonların zayıf kadın imajını zedelemesi söz konusuydu. 1800lü yılların sonuyla 1920li yıllar arasında kadın pantolon cepleri olmadan üretimler sürmüş. Bu dönemde ise el çantaları popüler olmuş ve satışları milyonları bulmuş. Ancak ilerleyen dönemde bir kez daha cepli pantolon üretimleri kendisini göstermiş.

Kadın Pantolon Cepleri Nerede?

Önce astarlı, sonra küçük cepli, geniş cepli ve cepsiz üretimi devam eden kadın pantolonları birçok farklı şekille varlığını sürdürdü. 1900lü yılların ortasından beri kot pantolonlar çok daha belirleyici oldu. Daha faydalı cepler mi yoksa daha şık bir görünümlü cepler mi tartışmaları hep devam etti. Ancak sonuç olarak küçük ve şık bir görünüme sahip dar kadın pantolonları cazip geldi. Özellikle vücudu saran yapısıyla kadın pantolon cepleri küçük kaldı. Son araştırmalarda ise erkek pantolonlara kıyasla yüzde 6.5 dar ve yüzde 48 kısa şeklinde üretimi devam ediyor. Bununla birlikte arka cepleri de yine daha kısa olurken bol duruşların güzellik kaybı yarattığı da hakim bir görüştür.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir