İzmir Gezilecek Yerler Listesi

Ege incisi olarak da bilinen Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir gezilecek yerler açısından oldukça çeşitliliğe sahip. Tarihi dokusunun yanı sıra doğal güzellikleriyle de yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerine sahiptir. Kendine özgü boyoz ve çiğdemi ile bilinen bu güzide kentin en ilgi çekici yerlerini sizler için derledik.

Özellikle keyif ve sıcaklık deyince akla gelen Ege şehrinde kültürel açıdan gezilecek çok sayıda müze vardır. Her köşe ayrı bir medeniyet sembolü olurken tarihi çarşılarıyla da adından söz ettirir. Günübirlik geziler için yoğun talep olan İzmir’de bahar ayları son derece caziptir. Bununla birlikte yaz dönemlerinde de deniz, plaj ve güneş üçlüsü için gelen turistlerin sayısı oldukça fazladır. Her mevsimi ayrı güzel olan İzmir’de ilk durağımız Tarihi Kemeraltı Çarşısı.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

İzmir ve Anadolu’da yetişen ürünlerin buradan denizyoluyla yurtdışına gönderilme işlemleri çok uzun yıllar devam etmiştir. Adeta Avrupa’ya açılan bir kapı olması nedeniyle bu bölge, Kemeraltı olarak adlandırılır. Binlerce yıllık geçmişiyle hala ayakta duran Tarihi Kemeraltı Çarşısı egzotik yer arayanların uğrak noktasıdır. Mutlaka Kızlarağası Hanı ziyaretinde bir kahve içilmesini de tavsiye ederiz. İzmir’in tüm bölgelerinden kolaylıkla otobüs, metro ya da minibüslerle ulaşımı vardır. Ayrıca vapur ile de Konak bölgesindeki bu yere gelmek zahmetsiz olacaktır.

Smyrna Antik Kent Gezisi

Halihazırda İzmir gezilecek yerler listesi özelinde tarihi kalıntıların geçmişi derindir. Antik Yunan şehirlerinden en önemlisi olan İzmir, çok sayıda yapının günümüze kalan unsurlarına sahiptir. Bir Roma inşası olduğu belirtilen Smyrna Antik Kenti de bunlardan birisidir. Var olan kazı çalışmaları sonucunda ise çıkarılan eserleri görmek için İzmir Arkeoloji Müzesi ziyaret edilebilir.

Saat Kulesi

İzmir’in sembolü haline gelmiş Saat Kulesi de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gelir. II. Abdülhamid Han’ın 25.yılına özel yaptırılan bu devasa saat kulesi, Sadrazam Mehmet Said Paşa imzası taşır. Var olan kule içerisindeki saat ise Alman İmparatoru II. Wilhelm hediyesidir. 1901 yılından beri saat aralıksız bir şekilde çalışmaktadır.

Tarihi Asansör

Nesim Levi isimli Musevi iş insanı tarafından yaptırılan asansör, 155 basamaklı bir merdivenden çıkma zahmetini ortadan kaldırmıştır. Günümüzde ise işe yarar olmasının ötesinde tarihi bir misyona sahiptir. Buharlı bir çalışma sistemine sahip olarak ortaya konur. Sonrasında ilk restorasyon çalışmaları 1985 yılında olur. Halihazırda elektrikli sistemiyle aktif olarak çalışır durumdadır. Deniz sevdalılarının uğrak yeri Konak için yürüme mesafesindedir.

Kordon Boyu

Sembol noktalardan Kordon boyunca yürümek, İzmir’in geleneksel hale gelmiş bir aktivitesidir. Yeşil ile mavi denizin buluşma noktasında harika bir doğa manzarasına sahip olabilirsiniz. Otobüs ve metrolarla ile kolay ulaşılabilecek bu bölgenin etrafında çok sayıda gezilecek çarşı yer alır.

St. Polycarp Kilisesi

Farklı mabetlere de ev sahipliği yapan İzmir’de tarihi St. Polycarp Kilisesi görülmeye değerdir. 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu kilisenin mimarı yapısı da ilgi çekicidir. Çankaya Meydanı yanında yer alan bu kiliseye Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndan yürüyerek ulaşmak mümkündür.

Efes Antik Kenti

İzmir gezilecek yerler neler sorusunun belki de en önemli cevaplarından birisidir. Dünyanın yedi harikası listesinde olan Artemis Tapınağı’nı içerisinde barındıran Efes Antik Kenti en çok turist çeken bölgelerin başında geliyor. Günümüzde bu tapınak kalıntıları olmasa da Milattan Önce 6000 yıllarda kalmış kalıntıları söz konusu. Helenistik Dönem ile Osmanlı arasındaki köprü olan Efes Antik Kenti, kadın savaşçılar tarafından kurulma özelliği var. Ana Tanrıçalar Kenti olarak rivayetleri de var. Günümüzde 24 bin kişilik dev tiyatro kısmının bazı bölümleri sağlam durumda. Selçuk ilçesinde yer alan bu bölgenin gezilmesi için dolmuşlar yer alıyor.

Yedi Uyuyanlar Mağarası

Hem İslam hem de Hristiyan dünyası için önemli olan Yedi Uyuyanlar Mağarası da Efes Antik Kenti içerisindedir. Burada Ashab-ı Kehf olarak bilinen yedi insanın 309 yıl boyunca uyuduğuna inanılan kutsal mağara ziyaretleri aralıksız sürer. Son derece önemi büyük bu kutsal bölgenin yabancı turistler tarafından da her yıl düzenli olarak görüldüğü bilinmektedir.

Meryem Ana Evi

Selçuk ilçesindeki dini açıdan en önemli yerdir. Rivayetlere göre Hz.İsa’nın çarmıha gerilmesi sonrasında Hz. Meryem, İzmir’e gelir. Havari Yuhanna ile beraber vefat edene kadar bu evde yaşamış olduğuna inanılmaktadır. 1950 yılında restore edilmesinin ardından Vatikan, kutsal mekan olarak kabul etmiştir. Yapılan incelemeler sonrasında da Meryem Ana Evi, hac yeri olarak Hristiyanlara sunulmuştur. Hristiyan dünyasının önemli isimleri, 15 Ağustos günü ki Hz.Meryem’İn ölüm günü olarak kabul edildiği için burada ayin düzenler.

Dolu Dolu İzmir Gezisi

Bunların dışında İzmir’de gezilecek yerler çok fazla bölgeye ayrılmış olup oldukça çok olması da gezilerde belirleyicidir.. Şirince Köyü ya da Pitane Antik Kenti de akla gelir.. Ayrıca doğal güzellikler isteyenler için Dikili’de bulunan Nebiler Şelalesi akla gelir. Doğa ile iç içe olmak isteyenler için Gölcük Yaylası da ziyaretçilerini bekliyor. Bununla birlikte Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir’de kış tatili yapmak isteyenler için idealdir. Homeros Vadisi, İzmir Kuş Cenneti ve Karaburun Yarımadası günlük gezileri de yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir