İslam Evliliği Nedir?

islam evliliği

Kadın ile erkek aslında bir bütündür anlayışını sunan İslam evliliği nedir? Din çerçevesinde ortaya konan aşk ve evlilik aslında tahminlerin ötesindedir. Her ne kadar çok bilinmese de aşkın olmadığı bir evlilik din açısından zayıftır. Söz konusu evlilik, bir aile yapısının oluşmasını sağlar. Ancak çok daha önemlisi yeni nesillerin huzurlu ve sağlıklı ortamda yetişmesidir. Ayrıca kendileri de huzur bulsun diye evlilik önerisi vardır.

İslam Evliliği Temsili

Kişilerin tek başlarına huzurlu ya da mutlu olmaları beklenmez. Bundan ötürü de mutlak suretle kendilerine uygun eş seçimiyle bir evlilik yapmaları önemlidir. Kişiye verilmiş olan bu tavsiye, birçok kriter içerirken doğru İslam evliliği neyi temsil eder?

Mutlu bir yuva kurmanın belki de ilk şartlarından birisi muhabbet olurken anne-babanın geçinmesini sağlar. Eğer anne ile babanın iyi bir şekilde anlaşması söz konusu olurken aşk evliliği yol alır. Çiftler arasında ortaya çıkan yüzlerce anlaşmazlığın olması şaşırtıcı değildir. Şüphesiz ki aynı evde yaşanmasıyla birlikte hemen her konuda farklı görüşler olabilir. Ancak bu durumlarda orta yolu bulmak, çözümler üretmek en mantıklısıdır. Ayrımları daha da uç noktalara götürmekle ilişkiye zarar vereceğinizi unutmayın.

İslam Evliliği Kazançları

Söz konusu evlilik özelinde kişilerin anlaşması ve uyumlu olması önemlidir. Bununla birlikte kişiler, kendi istekleri doğrultusunda bu süreci yönetir. Herhangi bir baskı ya da zorlama yoluyla bir yuva kurulması mümkün değildir. Dini açıdan da bu durum asla uygun ve hoş karşılanmaz. Kişilerin sadece maddi anlamda ihtiyaçlarını gözetmek yeterli değildir. Bununla birlikte ruhi, sosyal ve hukuki birçok konu vardır. Mutlu bir aile talep ediyorsanız şüphesiz ki doğru bir zeminde süreçleri sağlamanız şarttır.

Çiftler Arası Uyum

İslam özelinde aşkın olmadığı ya da vücutla ilgili isteklerin gereksiz görülmesi inancı yanlıştır. Huzur verici bir aile hayatında insanların sahip olduğu haklar ve sorumluluklar vardır. Erkeğin hanımına sevgiyle bakması ve şefkatle davranması çok önemli bir kriterdir. Bununla birlikte bir hadis, erkeğin hanımının elini tutmasıyla birlikte parmaklar arasından günahları dökülür, cümlesini içerir.

Muhabbet Fedaisi

Her daim hoş, sakin, anlayışlı olmanın getirisi çokça fazladır. Sevgi kadar saygının da değerli olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Kadının daha geride ya da önemsiz kabul edildiği bir bakışın olmadığını görebilmek mümkündür. Evli çiftler arasındaki muhabbetin daha da fazla olması için Furkan suresi okunabilir. Gün içerisinde birlikte okunması çok daha yararlı olurken kişiler arasındaki tahammül seviyesi de anlayışı beraberinde getirir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir