İnternette Kaliteli İçerik Kuralları

kaliteli içerik

Halihazırda internette kaliteli içerik bulmak o kadar da kolay değildir. Sizlerde bazı kurallara sahip içerikler oluşturarak internet dünyasında yer alabilirsiniz. Profesyonel olarak içerik yazarlığı yapmanın yanı sıra hobi olarak da bunu değerlendirebilirsiniz. Bununla birlikte yazdığınız içeriğinizin hangi şartlara sahip olması gerekiyor? İşte bu soruyu kendinize sorup bazı cevaplar almalısınız. Çünkü pazarlama trendleri özelinde içeriğinizi bir şekilde satmanız gerekiyor. Okunma ve tıklama adına yapacağınız hamleler ise sizden çok daha fazlasını talep ediyor. Aksi halde gerilerde kalacağınızı unutmayın. Peki, kaliteli içerik kuralları neler?

Kaliteli İçerik Kuralları Listesi

  • Kaliteli bir içerik içerisinde özgün videolar veya görseller bulunur.
  • Okuyucunun kafasında olan sorulara cevap verir.
  • Tam anlamıyla özgün haldedir.
  • Otomatik bir sistem üzerinden değil, kişinin kendi çabasıyla oluşmuştur.
  • Sahip olduğu başlık çerçevesindeki amaca yönelik akıcılığa sahiptir.
  • Detayları ifade eden alt başlıkları vardır.

Kaliteli İçerik Görselleri

Hemen her içerikte mutlak surette özgün video ve görsellerin bulunması son derece değerlidir. Okunmayı kolaylaştırmasının yanı sıra kişinin kafasında canlanması adına da videolardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca pxhere.com ve benzeri sitelerden kolaylıkla telif sorunu bulunmayan görseller alabilirsiniz. İstediğiniz boyutlarda görsellere ekleyerek içeriğinizi daha canlı hale getirebilirsiniz.

Kaliteli İçerik Soruları

Var olan sorulara cevaplar verme ise bir kaliteli içerik için olmazsa olmazdır. Çünkü Google, Yandex ya da diğer arama motorlarında sorular önemli rol oynar. Aramaların büyük çoğunluğunda soru ekleri kullanımı yaygındır. Bununla birlikte etiketleri de soru ekleriyle yapmak akıllıca olur. Eğer içeriğinizde bu sorulara yanıtlar veriyorsanız kaliteli olduğunu söyleyebilirsiniz.

Özgün İçerikler

Özellikle son yıllarda otomatik sistemler üzerinden içeriklerin hazırlandığı bir gerçektir. Kopyala yapıştır olmasa da düzenleme yoluyla içerikler sitelere eklenir. Ancak burada düzenleyici bilgisayar olduğu için hata payı yüksektir. Bunun yerine kendi fikirlerinizi, mesajlarınızı yazarak yola devam etmelisiniz. Bir içeriğin otomatik mi yoksa kişinin kendi elinden çıktığı mı sorusuna karşılık kolaylıkla bulunur. Arama motorları botları bunu hemen yapabilir olduğu için özgün olmasına dikkat ederek yola devam edin.

Amaç Doğrultusunda İçerikler

Her içeriğin kullanıcılara faydalı olması şarttır. Ayrıca bunu yaparken belli bir rota izlenir ve sonuç odaklı durum vardır. Okuyucunun istediği bilgileri vermek ve onu yönlendirerek açıklayıcı olmakla kaliteli hale gelir. İçeriklerde aşırı süslü bir dil yerine sade anlatım bundan dolayı vardır. Sayfalarca anlatmak yerine birkaç cümleyle sonuca varmayı unutmamalısınız.

Alt Başlıkların Etkisi

Elbette ki başlık kadar alt başlık kullanımları da bir içerikte belirleyicidir. Kişilerin aramalarında alt başlıklar üzerinde bir tarama gerçekleşir. Bu sayede sadece o konuyla ilgili arama yapanların bulması kolaylaştır. Sıkıcı ve belirsiz asla olmamalıdır tüm başlıkların. Akılda kalıcı olmasına dikkat etmelisiniz elbette. Ancak yine de konu bütünlüğünden ve içeriğin anlatımından da farklı olmaması lazımdır. Bu kurallara sahipseniz ortaya harika bir içerik çıkarmışsınız demektir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir