İnternet Medyası Yönetmeliği Şoku!

internet medyası yönetmeliği

Merakla beklenen internet medyası yönetmeliği ortaya çıkarken şartların oldukça zor olması isyan getirdi. Halihazırda 2023 yılında internet medyasına yönelik düzenlemeler birbirini kovalıyor. Söz konusu düzenlemeler sayesinde internet sitelerinin daha yasal ve güçlü hale gelmesi amaçlandı. Ancak Basın İlan Kurumu’nun hazırladığı yönetmelik şok dalgası yarattı. Bununla birlikte nelerin olması gerektiğini birlikte inceleyelim.

Yönetmelik Şartları Hayaller Üstü

Şüphesiz ki internet medyası için reklam gelirleri önemlidir. Devamlı yayın yapabilme ve profesyonel olarak işlerimizi sürdürme adına buna muhtacız. İnternet haber siteleri için resmi ilan alma şartlarında düzenleme geldi. Buna göre bir haber sitesinin resmi ilanlar alarak kazanç elde edebilmesi için 24 ay şartı oluştu. 2 yıl boyunca haber sitesinin düzenini kurması ve sürekli yayınlar yapması isteniyor. Ayrıca buna ek olarak en az 32 kişi çalıştırması da şartlar arasında. Oldukça zor ve hatta imkansız olan bu durumla ilgili ayrıntılar netleşti. 24 ay boyunca 32 çalışanın nasıl bir gelir kazanacağı da merak konusu. Resmi ilanlar vermemek için yapılmış bir yönetmelik mi bu sorusu da akıllara geliyor.

Günde 240 İçerik Şartı

Bir haber sitesinin Basın İlan Kurumu üzerinden resmi ilanlar alabilmesi için 32 çalışanla yoluna devam etmesi gerekiyor. Ancak internet medyası yönetmeliği bununla da sınırlı kalmıyor. Günlük 240 haber yayınlaması ve günlük tekil ziyaretçisinin 500 bin üzerinde olması da lazım. Sayfa görüntüleme sayısında ise minimum 1.5 Milyon hedefi var. Son derece imkansız olan bu şartları sağlayacak haber sitelerinin sayısı bir elin parmağını geçmez.

2023 Resmi İlanlar Başvurusu

2023 Türkiye’si için haber ve içeriklerin artık internet ortamında sunulması bir gerçek. Ancak bunu sağlarken resmi ilan imkanlarından yararlanmamak son derece zorlu bir yol. Basın İlan Kurumu internet medyası yönetmeliği hazırlarken acaba neler düşündü? Yerel haber sitelerinde ise büyük bir tepki var. Bu şartları sağlamanın hiçbir yolu bulunmazken ikinci kategori için günlük 30 bin tekil ziyaretçi isteniyor. İlerleyen günlerde yönetmelikle ilgili değişiklerin olup olmayacağı ise şu an için bilinmiyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir