İnternet Bağımlılığı Ölçme! Tedavisi Nasıl?

Halihazırda hemen her şey için gerekli olmasına karşın internet bağımlılığı artmaya devam ediyor. İletişim ve bilgi kullanımı amacına yönelik bir araç olan internetin önemi oldukça yüksek. Bununla birlikte iş hayatında da artık vazgeçilmez olduğu bir gerçektir. Ayrıca çalışma düzenine bağlı olarak internetsiz bir hayatı düşünmek söz konusu değildir. Ancak yine de internet bağımlılığı gerçekten sağlık açısından büyük bir risk olmayı sürdürüyor. İnsanları ruhsal açıdan etkilemesinin ötesinde zararları telafi edilemeyecek boyutlara ulaşmış durumda.

2012 yılı verilerinde 16 ile 74 yaş arası bireylerde internet kullanım oranları %50’nin altındaydı. %48,7’lik bir kesimin internete erişimi var olurken kullanımı her geçen yıl arttı. Bununla birlikte 2022 yılına geldiğimizde %80 oranında bir etkisi bulunuyor. Ayrıca 18 ile 25 yaş aralığında ise internet belki de dünyanın en önemli unsuru. Çünkü internet dışı geçen sürenin değersiz olduğuna dair inanç söz konusu. İnternetin kesilmesi ya da olmaması büyük krizleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu veriler ışığında tanı ve gözlemlere baktığımızda madde bağımlılığı ile benzerlikleri ortaya çıkıyor.

İnternet Bağımlılığı Nedenleri

Gençlerin daha yoğun bir şekilde internet bağımlılığı sorununa sahip olduğu bir gerçektir. Ancak 35 yaşın üstünde binlerce hastanın var olduğu da biliniyor. İnternetin önemli olmasının ve tek gerçek kabul edilmesinin başlıca nedenleri vardır.

İlk grupta interneti keyif ve haz alma aracı olarak kabul görme durumu bulunur. Bu gruptaki insanlar için internet ortamı vazgeçilmez olurken oyun bağımlılığı yüksektir. Ayrıca devamlı olarak eğlenceli videolar, görseller izleme vardır.

İkinci grupta interneti bilgi alma, bilgisiz kalma korkusuyla kullanım bulunur. Hemen her konuda bilgiye en önce ulaşma kaygısı vardır. Daha ziyade orta yaşlı insanlarda bunu görmek mümkündür. Böylelikle bilgi platformları çok daha önemli rol oynar. Sosyal medya platformları olan Twitter tam anlamıyla bu ihtiyacı karşılar.

Üçüncü grupta interneti bir kaçma yeri gören kesim bulunur. Aile, okul, iş ya da arkadaşlarından kaçarak sığındığı bir gizemli yerdir internet. Kişinin rahatlamasını sağladığı gibi olumsuz duygulardan da korunma yeridir. Daha çok çaresizlik ve çöküntü yaşayan insanların interneti bu şekilde kullanarak bağımlı olma durumudur. Tüm gerçek problemlerden kaçarak internette kendisini ifade etme ihtiyacını giderir.

İnternet Bağımlılığı Belirtileri

 • Gün içerisinde 3 saatten fazla internet kullanımı bir risktir.
 • Günlük işleri yapmak istememesi ve zorlanması,
 • Aile ve arkadaş çevresinden uzaklaşıp kopması,
 • İnternet kullanımı konusunda aniden kendini savunmaya başlaması,
 • Duygusal bunalımlı zamanlarda internette vakit geçirmesi,

 Fiziksel Belirti Durumları

 • Sırt ve boyun kısımlarında sertleşme,
 • Göz içi kuruma ve kızarma durumları,
 • Kişinin bakışlarında bulanma hali,
 • Hem el hem de bilek kısımlarında uyuşmaların olması,
 • Uyku bozukluğu ve halsizlik durumları,
 • Beden duruşu ile ilgili bozukluklar ve geçmeyen ağrılar,

İnternet Bağımlılığının Tedavisi

Halihazırda tedavi süreçlerinde kişinin isteği büyük rol oynar. Bununla birlikte aşamalı bir şekilde plan yaparak ilerlemek çok daha sağlıklıdır. Bir anda internetten kopmak asla söz konusu değildir. Bir ay boyunca her gün 5 saatten 3 saate kullanıma düşürerek başlayabilirsiniz. Ardından 2 saat ve 1 saat gibi periyodik çizelgeye göre internette vakit geçirmeyi indirebilirsiniz.

Haftalık bir şekilde internet kullanım planı hazırlayarak uygulamak da çözüm yoludur. Ayrıca günlük fiziksel aktiviteler yaparak vücudu dirençli hale getirebilirsiniz. Farklı hobiler bularak zaman geçirmek de internete olan ihtiyacı azaltır.

Uyku düzenini kontrol altına almanın da etkisi yüksektir. 8 saatten az uyumamaya çalışarak internet bağımlılığı sorununu çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir