İnsanlık Kuraklığı! Muhammed Murat

insanlık kuraklığı

Gözlerimiz televizyonda ve umudumuz, insanlık kuraklığı yaşamamak böyle zamanlarda. Meteoroloji merkezinden gelen açıklamalar ise hiç de iç açıcı değil. Bir kez daha aynı karamsar yüz ifadeleri karşılıyor bizi. Hafif bir sırıtma ise insanlıktan habersiz olduğunu gösteriyor yöneticinin. Ardından başlıyor sözlerine ve insanları bir kez daha ürkütüyor. Uzun bir zaman daha insanlık yağmayacak bu topraklara… İşte, bu sözlerin etkisi tahmin ettiğinizden de büyük. Ancak siz bile anlamıyorsunuz, derinlemesine düşünmeden de konuşuyorsunuz. İstediklerinizi alamamanın verdiği üzüntü var sadece yüzünüzde. Ayrıca ne kadar da önemsiyorsunuz insanlığı, pek de bilemiyorum. Bununla birlikte karşınıza çıkacaklara hazırlıklı mısınız? Hiç zannetmiyorum.

İnsanlık Yağmıyor Göklerden

İnsanlığın yağmadığı bir ülkede yaşamanın ne kadar zor olduğunu tahmin edemezsiniz. Her ne kadar günlük yaşamımız aynı şekilde sürse de hiç de öyle olmuyor. Biraz daha gerçekçi bakmanın getirisini sadece hassas kalbe sahip insanlar çekiyor. Evet, her kötü şeyin bedelini biz ödüyoruz. Sadece birazcık daha duyarlı olduğumuz için yaşıyoruz bunu. Anlamıyor musunuz gerçekten? İnsanlık diyoruz, insanlık… Oğuz Atay’ın dediğinden bin kat daha değerli artık bu kahrolası insanlık meselesi.

İnsanlardan Medet Ummak

İnsanların toplumları ve hatta dünyayı olumlu anlamda değiştirmesini bekliyoruz uzun yıllardır. Her şeyin daha güzel hale gelmesi için çabalamak mı gerekiyor? Ancak artık ümidimizi kesmenin tam mı vakti? İyilikleri ve güzellikleri bırakmak… Daha kötü şeyleri yaşatmasın diye dualar ediyoruz. İnsanların daha acımasız olmamasını bekliyoruz sadece. Köpeklere, kedilere, ağaçlara, suya ve ateşe verdiğimiz zararların büyümemesini temenni etmekle geçiyor günlerimiz. İnsanlara karşı işlenmiş suçların öfkeden ibaret olamayacağını görmemiz gerekiyor. Bununla birlikte sokak hayvanlarının sokak insanlarından çektiği çilelerin son bulmasını da talep ediyoruz. Hepsi de boş mu dersiniz?

İnsanlık Kuraklığı Tepemizde

Elbette dünya yaşamı boyunca güzelliklerin arasında dolaşmış bir gonca tanesinin kıymeti yücedir. Şüphesiz ki insanların güzelleştirdiği ortamların melodisi hoştur. Ardından gelenlere güzel bir hayat bırakmanın mutluluğu da paha biçilemezdir. Ancak hala diyor ki yöneticiler, insanlık yağmuru uzun bir süre daha yok. İnsanlığın yağmur gibi tepemizden akmasını talep ediyoruz. Ülkemizin insanlık kuraklığı çekmemesi için bir tek hamleyle dirilişi gerçekleştirmeliyiz. Kavgaları, çatışmaları bırakıp yaşayan bir toplumun tüm unsurlarına kulak vermeliyiz. Hem bu sayede belki de “insanlık öldü” diyen Oğuz Atay’ı da haksız çıkarırız. En azından bu yüce insanı haksız çıkarmak için bir mücadele koyarız ortaya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir