İngiliz Kraliyeti Diyet Alışkanlıkları

Buckingham Sarayı’nda uzun yıllardır aşçılık yapan bir aşçının İngiliz Kraliyeti diyet ve beslenme alışkanlıklarına dair bilgiler vermesi dikkatleri çekti. Kraliyet ailesinin yemek sırları ortaya çıkarken nasıl bir planlama yapıldığını da gözler önüne serdi. Özellikle Prenses Diana ile ilgili bilgiler çokça beğeni topladı. Peki, en itibarlı ailelerden olan İngiliz Kraliyeti için diyet ve beslenmeye dair öne çıkanlar nelerdi?

Prenses Diana’nın Diyet Hileleri

Söz konusu Prenses Diana, konuklarla aynı yemeğe yerdi. Ancak en büyük fark ise yemeklerin tamamının yağsız bir şekilde tüketmesiydi. Özel olarak hazırlanan yağsız yemekler yalnızca Diana için çıkardı. Böylelikle diyet açısından hiçbir sıkıntı olmadan konuklarla yemeğe devam etmesi mümkün oldu. Kimsenin bunu fark etmediğini de vurgulayan aşçı, Prenses Diana’nın balık sevgisinin çokça olduğunu da aktardı. Ayrıca krema, mayonez gibi ürünleri asla kullanmadı İngiliz Prensesi.

Kraliçe Elizabeth Neler Yemeyi Severdi?

Geçtiğimiz dönemlerde hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi Elizabeth ise dört öğün yemek yerdi. İngiliz Kraliyeti diyet konusunda bazı püf noktaları 100 yıldan fazla zamandır devam ettiriyor. Bunlardan bir tanesi de mısır gevreği tüketimidir. Ayrıca porsiyonları çok daha küçük olurken öğle saatlerindeki tavuk veya balık mutlaka ızgarada hazırlanır. Soğan ve sarımsak ise hiçbir kraliyet ailesinin tercihi olmadı. Bunun nedeni ise sarayda bunların yenmesinin yasak olmasıdır. Çok sık konukların ağırlanması ve görevlerin çok olması nedeniyle yüzlerce yıldır bu kural sürüyor.

İngiliz Kraliyeti Diyet Kuralları

Hafta başında çikolatalı kek hazırlanır ve bir hafta boyunca her gün bir dilim olacak şekilde yerdi İngiliz Kraliçesi. Bunun dışında bitter çikolata severken farklı tatlıları ise tüketmezdi. Tatlı geleneği her ne kadar yaygın olsa da İngiliz Kraliyeti diyet açısından birtakım kurallara sahipti. Üyelerin rastgele veya isteğe göre bir şeyler tüketmesi söz konusu değildi. Belli bir düzen ve kısıtlama söz konusu olduğu için aşırıya kaçma durumları olamaz. Bununla birlikte hem sağlık hem de görünüm açısından olumsuz hususların ortaya çıkmaması da bu diyet kontrolüyle gerçekleşiyor. Birçok ülkenin temsilcisi konumunda olan bu aile üyelerinin ekmek ürünlerine karşı ise uzaklığı vardır. Kahvaltılarda süt ise vazgeçilmez olurken mutlaka öğle ve akşam yemeklerinde yeşil salata bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir