İlişkilerde Çözülmeyen Problemler Neler?

aşk sanabanabilgi problem

Her an yeni gelişmelerin yaşandığı ilişkilerde çözülmeyen problemler büyük bir baş ağrısıdır. Şüphesiz ki anlaşmazlık ve tartışmalar her ilişkinin olmazsa olmazıdır. İki farklı insanın bir araya gelmesiyle birlikte sonsuz sayıda mesele ortaya çıkar. Sonrasında birlikte bu meselelerin nasıl halledileceği üzerinde durmak gerekir. Ancak her zaman bu süreç çok kolay devam etmez. Ardından gelen anlaşmazlıklar ise orta yolun hedeflenmesi gerektiğini anlatır. Bununla birlikte yine de çözülmeyen problemler varsa ve her seferinde yine aynı konularda tartışmalar çıkıyorsa yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Çözülmeyen Problemler Nelerdir?

İlişkilerde hemen her gündem maddesinin aynı konular olmasıyla durum netlik kazanır. Devamlı aynı konular ya da durumlar üzerine tartışmak beraberinde çözülmeyen problemleri gösterir. Bu durumun çok sık olması ise boşa giden enerjiyi gösterir. Ayrıca kişilerin birbirini yıpratması da söz konusudur. Bundan ötürü sorunların mutlaka net bir şekilde çözüme kavuşturulması şarttır. Aykırı bir durumda ise üstü örtünen problemlerin ileride çok daha büyük yıkıcı etkisi olacaktır.

Değişmeme İlkesi

İlişkilerde kişilerin yaptığı en büyük hataların başında değişmeme ilkesi gelir. Herhangi bir problemde partnerinizin rahatsızlığı var olabilir. Onun sevmediği bir durumun ortaya çıkması ya da öfkelenmesine neden olması söz konusudur. Böyle bir durumda kişinin geri adım atması, onu anlamaya çalışması gerekir. Ancak genellikle ortaya çıkan değişmeme ilkesiyle sorunlar çok daha büyük hale gelir. Eğer birlikte yaşamak istiyorsanız mutlaka birbirinizin görüşlerine saygı duyarak devam etmelisiniz. Bireyselci düşünmenin getireceği yıpranmaları sadece bu yolla engelleyebilirsiniz.

Çözülmeyen Problemlerde Beklentiler

Var olan çözülmeyen problemler aslında beklenti sorunsalı ile ilgilidir. Kadın ya da erkeklerin karşı taraftan beklentileri vardır. Bunların giderilmesi ve harekete geçilmesi talepleri bir süre devam eder. Eğer olmazsa mutsuzluk ve hayal kırıklığı baş gösterir. Mutlaka hem kendinizi hem de partnerinizi memnun etme adına orta yolu bulmalısınız. Beklentilerini karşıladığınız sürece bu problemler kesin bir şekilde ortadan kalkar.

Haklılık Mücadelesi

Partnerler arasında haklıyım tartışması ve kavgası da büyük bir yıkıcı etkiye sahiptir. Konu ne olursa olsun “ben haklıyım” düşüncesiyle hareket etmek de çözülmeyen problemlerin ayrılık getirmesine neden olur. Eğer ego mücadelesine fırsat verirseniz tahminleriniz çok daha kötü sonuçlanır. Böyle bir gelişmenin olmaması adına haklı olmayı değil mutlu olmayı seçmelisiniz. Orta yolu bularak eşinizi anlamak ya da kendinizi anlatmak mücadelesini öneriyoruz. İlişkilerde ortaya çıkan gerçekçi ve çözüm odaklı davranışlarınız aşkınızı büyütür. Her bir sorunu aştığınızda sevgi ve bağımlılık çok daha yüksek bir noktaya erişir. Ardından daha rahat hareket etme ve birbirini anlama söz konusu olur. Her seferinde alttan alma ya da kabul etme durumu değildir bu. Bir ilişki yaşadığınızı ve bireysel isteklerden ziyade bu birlikteliğin değerli olduğunu bilme çalışmasıdır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir