İlişkide Eşi Sakinleştirme Yolları Neler?

İlişkilerde farklı nedenlerle görülen gerginlik, stres, sinir halleri beraberinde kavgaları getirirken eşi sakinleştirme yolları neler? Altın değerindeki bu önerileri uygulayarak sorunlarını büyümesini önleyebilirsiniz. Genellikle eşler arasındaki kavgaların büyük çoğunluğu akşam saatlerinde yaşanır. İş hayatında bunalmış olan erkek, stresli bir gün geçirirse evdeki huzursuzluğu tetikler. Kadınlarda ise bu durum çok daha düşük ihtimaldir. Çünkü iş hayatının olumsuzluklarını yansıtma noktasında daha az eğilimlidir. Ancak yine de mutsuz bir ev ortamının oluşmasında yeterlidir. Peki, aniden bir tartışmanın göbeğinde kendinizi bulmak istemiyorsanız neler yapmalısınız?

Sevgisinden Faydalanma Yolu

Eşler arasında yaşanabilecek kavgaların şiddeti değişkenlik gösterir. Halihazırda hiçbir neden yokken bir basit sebeple tartışma başlar. Sonrasında ise eski yaşanmışlıkların ortaya dökülmesiyle bu kavga büyür. Ayrıca kötü sözlerin etkisi de büyük rol oynar. İşin içinden çıkılmaz bir hale gelmemesi adına mutlaka sevgi kartı devreye girer.

Eşi Sakinleştirme Yolları Sevgiyle Başlar

Çiftlerden birisi sinirli olduğunda diğerinin susması, alttan alması ve sakinleştirmeye eğilimli olması hayat kurtarır. Bu amaçla yumuşatıcı etkiye sahip tatlı sözlerle eşinizin sinirini alabilirsiniz. Biraz yakın ilişkiyle var olan öfkesini kontrol altına almak mümkündür. Sizi ne kadar çok sevdiğinin farkına varması da böylece gerçekleşmiş olur. Yalnızca kadın değil, erkekler için de aynı yöntemin yarar getirdiğini söylemek de yanlış olmayacaktır.

Konuşma Hakkı Tanıma

Genelde kızgın ve sinirli eşler arasındaki en büyük sorun iletişim eksikliğidir. İki tarafın aynı anda konuşması ve kendisini ifade etmeye çalışması, problemin başlıca nedeni olur. Büyük bir çözümsüzlük yolunda ilerleyen bu durumun önüne geçme adına yapılacak en iyi yol ise konuşma hakkıdır. Ne kadar saçma ve gereksiz gelse de eşinizin konuşmasına izin verin. Hiçbir şey söylemeden onu dinleyin ve odaklanın. Böylelikle kendisini önemsediğinizi fark eder. Ayrıca sinirli olduğu zamanlarda telkin edici sözlerde anlamsız hale gelir. Devamlı olarak sakin olun, sessiz konuş gibi ifadeler kullanmayın. Akışına kapılmış bir insanı yoldan çevirmek için bunlar faydasız olacaktır.

Fikir Birliği Olan Konular

Çeşitli farklı düşünceler olmasına karşın bazı fikir birlikleri olması muhtemeldir. Daha iyi bir diyalog adına bunları öne çıkarmak gerekir. Ayrıca ılımlı davranışlarda eşi sakinleştirme yolları listesindedir. Kırıcı sözler yerine onu anladığınızı beden diliyle belli edin. Bu sayede ortaya çıkabilecek çok daha büyük olayların yaşanması söz konusu olmaz. Bununla birlikte eşler arasında yapılan en büyük hataların başında suçlama mekanizması gelir. İki tarafın her olayda birbirini suçlaması da bağların kopmasında etkilidir. Yıpratıcı olan bu durumun yaşanmaması adına da dile hakim olmak en iyi yoldur. Hatanın hep karşı tarafta olmadığını bilerek hareket edilirse mutluluk çok daha uzakta olmayacaktır.

Eşi Sakinleşme Yolları İşe Yarar Mı?

Tartışma ve kavgaların eşler arasında olabileceği hiçbir zaman unutulmamalıdır. Bu durumlar bir felaket değil, doğal yaşamın sonucudur. Ayrıca her zaman için farklı görüşlerde söz konusudur. Biz anlaşamıyoruz, demek yerine anlaşmaya istekli olmak çözümü de kolay yapar. Var olan eşi sakinleştirme yolları aynı zamanda kişinin de sağlıklı düşünmesini mümkün kılar. Bilinmelidir ki tüm kavgalar ve anlamsız tartışmalar yalnızca ilişkiyi değil, kişileri de etkiler. Ruhsal anlamda kişinin daha iyi olması adına hasarı en düşük şekilde olacak tartışmalara girmek gerekir. En ufak bir tartışma sırasında tüm ipleri koparmak ve yıkıcı şekilde davranmak telafisi imkânsız durumlara neden olur. Sonrasında ise beklentilerin yerine gelmediği ilişkiler için artın son gelir. Bunun olmaması adına bu yöntemlerin inatla uygulanması da işe yaradığını da gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir