İbni Sina Öksürük İksiri Tarifi

En yaygın boğaz enfeksiyonlarıyla birlikte gelen öksürük iksiri tarifi İbni Sina gibi değerli bir bilim insanının elinden çıkmıştır. İslam Coğrafyası özelinde yetişmiş en önemli sağlıkçılardan olan İbni Sina, hastalıklara uygun kendi reçeteleriyle meşhurdur. Bununla birlikte bugün hala Batı için önemli bir figürdür. Akciğer hastalıkları üzerine çeşitli çalışmaları bulunurken öksürük ve soğuk algınlığı durumlarına karşı da çözümleri vardır.

Öksürük Nedenleri

Yaşam kalitesini düşürmesiyle birlikte uykusuz geceleri de beraberinde getiren öksürük, eski yıllardan beri bir illet olarak tanımlanır. Son derece rahatsız edici olmasının ötesinde yıpratıcıdır. Bundan ötürü hızlı bir şekilde geçmesinin sağlanması gerekir. Başta boğaz olmak üzere solunum yolunda bazı tahrişler yapması da muhtemel. 40 civarı eseriyle ilim insanı olan İbni Sina için ise bu durum önemli bir noktadır. Geçmek bilmeyen öksürük durumlarına karşı özel bir tarifi vardır. Zaman içerisinde uygulanan ve başarılı olan bu tarif şimdi ise iksir olarak kabul görür. Sizlerde sağlık uzmanına danışarak bu iksiri kullanabilir, faydalarını görebilirsiniz.

Öksürük İksiri Tarifi

Orta ateşte keten tohumunu pişirmeye başlayın. Sonrasında ise iki yemek kaşığı bal ile karıştırın. Diğer tarifinde var olan karabiberi de bir çay kaşığı olacak ölçüde ekleyebilirsiniz. Sonrasında kavanozda bunu saklayarak öksürük durumlarını tüketebilirsiniz. Sadece sabah saatlerinde bir çay kaşığı alırsanız öksürük riskini de en aza indirebilirsiniz.

Eğer çay niyetine içmek isterseniz zengin İbni Sina eserlerinde bir başka tarif bulunur. Taze çekilmiş karabiberden bir çay kaşığı, iki yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Ardından kaynamış suyu ekleyerek 15 dakika demlenmesini bekleyin. Süzme işleminden sonra sabah-akşam bunu tüketebilirsiniz. Boğaz ve ciğerleri rahatlatmasıyla birlikte en keskin öksürükleri bile ortadan kaldırır. Bu benzersiz öksürük iksiri tarifi uygulamalarını evde de deneyebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir