Hot Dog Lafı Nereden Geliyor?

hot dog lafı

Lezzetli sosisli sandviç için kullandığımız hot dog lafı nereden geliyor sizce? Halihazırda başlıca sokak lezzetlerinden olmaya devam ediyor. Bununla birlikte çoğu insan için farklı tarifleri bulunurken herkesin kendisine özel sırları da mevcuttur. ABD merkezli bir fast food ürünü olsa da hemen her ülkede bulunan pratik bir atıştırmadır.

Amerikan mutfağı ile anılmasının yanı sıra Türk Mutfağı özelinde de yeri vardır. Hemen hazırlanabilir olan sandviç ekmeğiyle birlikte sos ve sosis karışımı da lezzetinde belirleyicidir. Genellikle sosisin uzunluğunda olan ekmeklere konulmasıyla bilinirken adını sizce nereden alıyor? Neden hemen herkes hot dog lafını kullanıyor acaba?

Hot Dog Lafı Nereden Çıktı?

Popüler bir sokak yemeği olmasıyla birlikte aslında geçmişi çok eskiye dayanmaz. 1890lı yıllarda ortaya çıkmış olan bu lezzet karışımında rotamız ABD’dir. Yale Üniversitesi öğrencileri için ortaya çıkarılmış bir ürün olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Bununla birlikte kampüs içerisine gelen sandviç arabalarında satılan bir ürün olmuştur. Son derece eski, küçük ve şirin arabalarda satışa çıkan bu ürün, kısa sürede öğrencilerin ilgisini çeker. Özellikle uygun fiyatlı olması da hemen her gün tüketilmesini sağlar. Doyurucu bir ekmek içinde servis edilmesi ve sıcaklığı da burada önemlidir. Bu yük arabalarının “köpek arabası” olarak adlandırılmasıyla aslında süreç başlar.

Öğrencilerin Yeni Kelimesi

Dersten çıkan öğrencilerin yiyecek şeyler ararken “hot dog” arabası geldi demesiyle bu kelime İngilizceye kazandırılmış olur. Aslında sosisli sandviç satılan arabayı kast eder öğrenciler bu ifadeyle. Ancak zaman içerisinde arabadan çok arabada yedikleri yiyeceği tanımlamaya başlar. Ardından da “hot dog” hem değişik hem de kolayca kullanımıyla popüler olur. Günümüzde ABD dışında da hemen her yerde “hot dog” yani köpek arabasını ifade eden bu anlamı kullanmak mümkündür. Böylece hot dog lafı nereden geliyor cevabını da vermiş oldu. Son derece lezzetli olan bu tarifin içinde salça suyunda un ve tereyağ olmazsa olmazdır.

Günümüzde çok farklı araç ve büfelerde satışları sürerken turistlere yönelik hamleleri de olmuştur. 21. Yüzyılda dönüşüm yaşarken çok daha canlı bir reklam pazarlama adımları ortaya çıkar. Buna karşın yine de eski ve tarihi özelliklerini yansıtan arabalarda hot dog satışı yapanların sayısı fazladır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir